Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-03-11 22:09:45 przez system

Spadkowe "Spotkania z prawem" w Civitas Christiana

"Spadki - dlaczego tak bardzo się ich boimy" to temat wykładu, którego można było wysłuchać w piątek, 10 marca w bocheńskim oddziale Katolickiego Stowarzyszenia “Civitas Christiana”.

Prelekcję wygłosiła prawnik - mgr Agnieszka Pachuta.

- Spadek zawsze oznacza masę spraw do załatwienia. Niedawno pochowaliśmy osobę dla nas bliską, a już musimy uporządkować po niej sprawy majątkowe. Sprawy związane ze spadkiem reguluje Kodeks cywilny, jego Księga IV - "Spadki". Znajdują się w niej zapisy dotyczące sposobów dziedziczenia, co wchodzi w skład spadku, jakie prawa, ale również i obowiązki obciążają masę spadkową, rodzaje testamentów, zapisów, termin złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku, instytucję zachowku - mówiła prelegentka.

- W czasach, w których wszystko bardzo szybko się zmienia, jedno jest niezmienne - dziedziczenie: na podstawie kolejności przedstawionej w kodeksie cywilnym albo na podstawie testamentu, koszty procedury sądowej i notarialnej przeprowadzenia sprawy spadkowej po zmarłym oraz obowiązki związane z podatkiem od spadków i darowizn - podkreślała prawniczka.

Wykładu wysłuchali członkowie i sympatycy stowarzyszenia.

Fot. z archiwum KSCCh w Bochni.