Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-07-25 10:07:55 przez system

Społem - kwitnąca 90-latka

Przedwczoraj "Społem" Powszechna Spółdzielnia Spożywców w Bochni obchodziła swoje 90-cio lecie. Zanim na Rynku pokrojono wielopiętrowy urodzinowy tort, byliśmy świadkami uroczystości rocznicowych w świetlicy "Społem" przy ulicy Wolnica.

Spółdzielcy i ich gościeByły przemówienia, gratulacje, kwiaty i odznaczenia dla zasłużonych spółdzielców. Prezes Rady Nadzorczej przedstawił historię bocheńskich Spożywców: od powstałego w 1919 roku Chłopsko — Robotniczego Stowarzyszenia poprzez lata wojny i okupacji, kiedy to "Społem" pomagała więźniom politycznym, poprzez zakusy komunistów, aby ograniczyć jej działalność aż do chwalebnej współczesności, kiedy to nasz oddział "Społem" został uznany za najlepszy w całym kraju.

Trudno się z tym nie zgodzić. Mieszkańcy Bochni i okolic na co dzień obserwują jak prężnie rozwijają się społemowskiePrezes PSS placówki, ile inwencji wkładają dzisiejsze władze "Społem" w rozwój swoich 8 sklepów, marketing i wreszcie — zaopatrzenie. Supermarket przy Karosku kwitnie, podczas kiedy w innych miastach w kraju obiekty ze znanym każdemu dziecku napisem "Społem" straszą brudnymi szybami i — pustką. Wszędzie tam idea spółdzielczości przegrała konkurencję na wolnym rynku, choć przykład Bochni świadczy, że przecież można ją wygrać.

Najstarsza członkini Omawiając historię spółdzielni prezes Rady Nadzorczej wysunął tezę, że historia zatoczyła koło: dziś tak samo jak w latach kryzysu międzywojennego zmalała siła nabywcza ludności. Trudno się zgodzić z tą paralelą, obserwując codziennie jak ze społemowskich sklepów w Bochni wyjeżdżają wózki wyładowane po wierzch zakupami. Klienci skrzętnie chowają w portfelach kupony, które uprawniają ich do losowania cennych nagród. Ta loteria weszła już na stałe do marketingowego repertuaru bocheńskiej "Społem".

W dniu swoich dziewięćdziesiątych urodzin spółdzielnia przewidziała wiele dodatkowych atrakcji dla swoich klientów. Krojenie urodzinowego tortuW sklepach rozdawano darmowe chlebki, można też było popróbować smakołyków ze społemowskich piekarni i masarni, przygotowanych specjalnie na tę okoliczność. Kto miał szczęście w odpowiedniej chwili znaleźć się na Rynku, mógł również zakosztować wspomnianego już tortu w tradycyjnych, społemowskich kolorach.

eb