Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-12-19 19:58:52 przez system

Środki z UE: spadek Bochni z 17 na 422 miejsce!

W 2015 roku Bochnia wykorzystała 1,5 mln zł środków podchodzących z Unii Europejskiej. „Czuję niedosyt” – skomentował jeden z radnych.

W bieżącym roku miasto pozyskało z Unii Europejskiej 951 tys. zł na budowę targowiska „Mój Rynek”, 536 tys. zł na wsparcie dla powiatowej strefy gospodarczej oraz 19 tys. zł na opracowanie planu gospodarki niskoemisyjnej. Zdaniem radnego Marka Bryga to bardzo zły wynik. - Czułem trochę taki niedosyt czytając te wnioski. Jest taki portal MapaDotacji.gov.pl, gdzie jest podział tematyczny. Np. „nauka i edukacja”: Gmina Miasta Bochnia - 2 wnioski, Gmina Szczurowa - 8, „ochrona zdrowia”: Brzesko 5, Bochnia 3, „telekomunikacja i e-usługi”: Szczurowa 1, Bochnia 0, „praca i integracja społeczna”: Borzęcin 4, Bochnia 2, „ochrona środowiska”: Dębno 3, Bochnia 0. Jesteśmy na szarym końcu, jeśli chodzi o wnioski unijne. Nie wiem, dlaczego tak jest. Mamy przecież w urzędzie pracowników, którzy są za to odpowiedzialni - zauważył radny Marek Bryg podczas grudniowego posiedzenia komisji rewizyjnej.

Kwota środków pozyskanych z Unii Europejskiej nie podoba się również Bogdanowi Kosturkiewiczowi. - W latach 2007-2010 trzykrotnie byliśmy laureatami konkursów, jeśli chodzi o pozyskanie środków unijnych. Wśród gmin w Polsce byliśmy w 2010 r. na 17. miejscu pod względem dynamiki rozwoju. Teraz spadliśmy na 422. miejsce.. Nie jest to zbyt budujące – zaznaczył radny.

Na słowa członków Rady Miasta zareagował Andrzej Dębiński, naczelnik wydziału architektury, gospodarki komunalnej i inwestycji. - Byliśmy kiedyś przodownikami, wykorzystywaliśmy pieniądze, a pozostałe gminy nie. Mieliśmy swoje „pięć minut”, a teraz w pierwszej kolejności przechodzą wnioski gmin, które wtedy były w tyle – podzielił się swoim spostrzeżeniem pracownik Urzędu Miasta w Bochni.

Ze słowami Andrzeja Dębińskiego nie zgodził się Bogdan Kosturkiewicz, który uznał jego tłumaczenie za śmieszne.

A jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii? Czy Bochnia dobrze radzi sobie z pozyskiwaniem środków z Unii Europejskiej, czy ma z tym problem?

.