Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-12-13 06:21:42 przez system

Stan wojenny - 28 lat po

W przeddzień 28. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego w sobotę 12 grudnia w bazylice św. Mikołaja została odprawiona koncelebrowana msza św. w intencji ofiar wojny aparatu partyjnego PZPR z własnym narodem.

Msza zgromadziła przedstawicieli poszczególnych komisji zakładowych "Solidarności" z własnymi sztandarami oraz sporo zwykłych bochnian, dla których stan wojenny nie jest "zamkniętą kartą", jakby sobie tego życzyło wielu niegdysiejszych i obecnych obrońców decyzji wypuszczenia przeciw Polakom czołgów i zmotoryzowanych zastępów milicji.

Po mszy wielu jej uczestników zgromadziło się wokół krzyża misyjnego — w stanie wojennym miejsca, gdzie gromadzili się zwolennicy podziemnego Związku. Po krótkich przemówieniach Jana Poznańskiego — przewodniczącego "Solidarności" w Stalprodukcie i burmistrza Kosturkiewicza złożono wieńce i zapalono znicze. Wśród delegacji składających wieńce oprócz przedstawicieli "Solidarności" i władz miasta nie brakło także delegacji starostwa powiatowego z wicestarostą Tomaszem Całką na czele.