Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2020-03-15 14:56:51 przez Czas2012

Św. Szymon i odwołanie konkursu palm

Coroczne święto Niedzieli Palmowej, które w Lipnicy Murowanej zawsze wiązało się ze słynnym na całą Polskę konkursem palm i kiermaszem przedświątecznym, w tym roku odbędzie się bez tych dwóch przedświątecznych wydarzeń.

Informację w tej sprawie przedstawił sam wójt Lipnicy Murowanej Tomasz Gromala.

Lipnickie palmy, ponadlokalna, a nawet światowa marka. W tym roku po raz pierwszy rynek będzie pusty...Ale może to właśnie nadszedł czas na naszego rodaka, urodzonego i wychowanego prawie na lipnickim rynku. Tego, którego figurę każdego roku otaczały piękne i niepowtarzalne wiklinowe dzieła. Mowa o Świętym Szymonie z Lipnicy. To on niósł pomoc zarażonym dżumą w XV wieku nie bacząc na swe zdrowie i oddając życie w imię braterskiej posługi. Szczególny opiekun Lipnicy i Krakowa jest także szczególnym orędownikiem w czasie zarazy, a w dzisiejszych czasach globalnej pandemii. Warto zapoznać się z jego życiorysem. Nie będzie w tym roku gąszczu palm na lipnickim rynku, ale dumnie góruje figura świętego, która przetrwała dwie wojny światowe i dziś przypomina tego, od którego orędownictwa może zależeć nas los. Rozpowszechnijmy jego działalność, kult i dzieła za jego wstawiennictwem. Niech Świat zobaczy jaką ważną, być może dla wielu anonimową, postać każdego roku otaczały lipnickie palmy – napisał wójt Lipnicy Murowanej.

O św. Szymonie pisał na naszych stronach Czesław Anioł w przewodniku Krajbrazy bocheńszczyzny:

Dał też poznać się ze swojej filantropijnej postawy na rzecz ludu krakowskiego, który miał w nim swego duchowego i moralnego przewodnika. Dał się tym poznać w czas moru w roku 1473, kiedy to po długotrwałych suszach dotarła do Krakowa zaraza. Jak anioł zbawienia pojawiał się wśród chorych krzepiąc ich na drogę wieczności, gdy już nie skutkowało ratowanie ciał. W 9 lat później, w czasie morowego powietrza przybyłego z Węgier, także nie opuścił chorych i najbardziej potrzebujących. Niósł im czynną pomoc i pociechę ducha. Jego czyny przedstawiają dziś płaskorzeźby i obrazy. Zmarł w Krakowie 18 VII 1482 r. udzielając pomocy zadżumionym.

Św. Szymon z Lipnicy - czytaj więcej TUTAJ