Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-05-04 12:00:35 przez Czas2012

Święto Konstytucji 3 Maja – jak minęło?

Święto 231. Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbyło się w Bochni w dwóch miejscach. Pierwszą częścią obchodów była Bazylika św. Mikołaja gdzie o godz. 10.30 odprawiono uroczystą mszę świętą w intencji Ojczyzny, Powiatu i Miasta. Popołudniu druga cześć świątecznej majówki odbyła się w Parku Rodzinnym Uzbornia.

Msza św. zgromadziła przedstawicieli władz parlamentarnych oraz samorządowych województwa małopolskiego, powiatu bocheńskiego i miasta Bochni oraz przedstawicieli stowarzyszeń, jednostek i organizacji z terenu miasta i powiatu, komendantów powiatowych policji i straży pożarnej, organizacji społecznych, politycznych, kombatanckich i związkowych oraz poczty sztandarowe, wystawione głównie przez szkoły. Po mszy złożono kwiaty i wieńce pod tablicą pamiątkową gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. Koncelebra odbyła się pod przewodnictwem księdza prałata Ryszarda Podstołowicza.

Oficjalne przemówienie Burmistrza Miasta Stefana Kolawińskiego oraz Starosty Bocheńskiego Adama Korty miały miejsce w Parku Rodzinnym na Uzborni podczas pikniku zorganizowanego przez Miejski Dom Kultury.

Przemawiając do obecnych starosta Powiatu Bocheńskiego przypomniał krótko kontekst historyczny uchwalenia Konstytucji oraz jej najważniejsze postanowienia. Wskazał na odpowiedzialność ówcześnie rządzących do mądrego modernizowania naszego kraju. „Konstytucja 3 Maja powinna być dla nas wzorem myślenia o odpowiedzialności za państwo i troski o dobro wspólne… Zdajemy test z odpowiedzialności za przyszłość swoją, swoich rodzin ale także całej wspólnoty narodowej” – akcentował starosta Adam Korta.

Burmistrz w swoim przemówieniu oparł współczesne wydarzenia za naszą wschodnią granicą na historycznym kontekście czasów uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Wskazywał na analogie wydarzeń wojennych dawnych i tych współczesnych. „Wydawało się, że okropieństwa II wojny już nigdy nie wrócą. Że ludzie są już na takim poziomie cywilizacyjnym, że nie dopuszczą do tego. Tymczasem na naszych oczach dokonują się niewyobrażalne mordy.

Piknik w amfiteatrze wypełniły występy muzyczne, konkursy i pokazy tańca towarzyskiego. Wystąpili: Chór „Złota Jesień” z repertuarem pieśni patriotycznych, Klub Tańca Regis, JDC Dance Studio oraz w ramach kulturalnego grania 4Szmery (Grzegorz „Gabi” Gruca, Robert „Sierściu” Mastalerz, Jacek Szwed, Arek Kluczewski, Andrzej Tabor), PiS (Piotr Lekki, Robert „Sierściu” Mastalerz), duety: Barbara Furmańska i Arkadiusz Kluczewski, Krzysztof Lelek i Gabriela Fortuna, ponadto: Paweł Burzyński, Nina Dzierwa, Maria Kałuzińska, Partycja Przygoda, Kalina Wojtalik, Klaudia Król, Kamil Król, Magdala Bej, Szymon Waśkowicz, Paweł Lekki i Wojciech Zwierniak.

PW
Foto: Łukasz Chojecki UM