Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-10-16 03:29:05 przez system

Sześciolatka potrącona przez samochód

W Proszówkach w pobliżu szkoły 6-letnia dziewczynka wracając z przedszkola pod opieką starszego rodzeństwa nagle wbiegła wprost pod nadjeżdżający pojazd Opel Vectra. Na skutek potrącenia dziecko trafiło do szpitala na obserwację.

Wstępnie ustalono, że doznała niegroźnych dla życia potłuczeń. W dużej mierze uderzenie zostało zamortyzowane przez odzież. Postępowanie w tej sprawie prowadzi Wydział Ruchu Drogowego.

Mimo rozdanych kilka miesięcy temu kamizelek odblaskowych dla uczniów szkół podstawowych w gminie Bochnia, niewielu z nich można spotkać idących do szkoły lub powrotnej z założoną kamizelką. Dziwi taka postawa dorosłych oraz rodziców dzieci, ponieważ wielu z nich jest również kierowcami i dostrzegają zalety kamizelek — mówi rzecznik bocheńskiej policji Leszek Machaj.

Osoba nie wyposażona w elementy odblaskowe ubrana w ciemną odzież jest widoczna z około 30 metrów, natomiast elementy odblaskowe są widoczne z około 150 metrów. Kierujący jadący z prędkością 50 km/h potrzebuje na zatrzymanie pojazdu około 60 metrów od chwili zauważenia przeszkody.

Leszek Machaj zapewnia, że funkcjonariusze będą reagować na wszelkie zachowania obniżające poziom bezpieczeństwa użytkowników dróg — *Policjanci zostali zobowiązani do podejmowania stanowczych działań w przypadku naruszenia prawa (np. braku oświetlenia roweru czy też poruszania się po drodze poza obszarem zabudowanym osoby do 15 roku życia bez elementów odblaskowych od zmierzchu do świtu) a także zwracania uwagi uczniom i ich rodzicom. *

Policja apeluje do rodziców, nauczycieli i pracowników szkół do nakłaniania uczniów i egzekwowania zalecenia noszenia kamizelek odblaskowych, szczególnie teraz, kiedy aura znacznie zmniejsza widoczność na drodze.