Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2010-02-16 04:13:38 przez system

Szkoły w klubie historycznym

W poniedziałek 15 lutego w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 2 w Bochni odbyła się ważna i piękna uroczystość z okazji 68. rocznicy przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

Przybyli na nią przede wszystkim weterani walki o wolną Polskę wraz z prezesem ŚZŻAK Oddział w Bochni, Zbigniewem Siudakiem, delegacje z bocheńskich gimnazjów wszystkich szkół podstawowych oraz ze szkół w Mikluszowicach, Dąbrówce, Okulicach, Lipnicy Murowanej, Trzcianie. Obecni byli też Robert Springwald (pracownik naukowy Muzeum AK w Krakowie), Teofil Wojciechowski — członek Kolegium IPN, Ireneusz Sobas - sekretarz miasta oraz dyrektor Miejskiego Zespołu Edukacji - Dorota Palej-Maliszczak.

Zebranych powitał gospodarz, dyrektor "dwójki", Zbigniew Solak pełniący również obowiązki przewodniczącego Klubu Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego "Grota"., który odczytał deklarację o przystąpieniu szkół do Klubu. Uroczyste jej podpisanie przez wszystkich obecnych na sali dyrektorów zakończyło pierwszą część spotkania.

Zbigniew Siudak krótko przypomniał historię powstania Armii Krajowej i jej znaczenie w walce o wyzwolenie Polski spod hitlerowskiej niewoli, zaś młodzież ze Szkoły Nr 2 przedstawiła wzruszający montaż poetycko-muzyczny, ukazujący wierność ideałom, bezgraniczne poświęcenie i bohaterstwo żołnierzy AK. Autorkami scenariusza były Agnieszka Cholewa-Bajda oraz Małgorzata Mrózek , a hasłem przewodnim była Armia krajowa w poezji i piosence. Najlepiej oddały to słowa pieśni:
"Nas nie stanie, lecz ty nie zginiesz,
Pieśń cię weźmie, legenda przechowa,
Wichrem chwały w historię popłyniesz —
Armio Krajowa…"

Urozmaiceniem bogatego programu uroczystości była prezentacja przygotowana przez pasjonata historii militarnej. Uczeń I klasy Gimnazjum nr 1 im. św. Kingi, Przemysław Witek, zaprezentował zgromadzonym na sali swe zbiory militariów z czasów II wojny światowej, a także powiedział o rekonstrukcjach bitew, w których brał udział. Pasja i wiedza młodego historyka zostały docenione — przedstawiciel Muzeum Armii Krajowej wręczył mu zaproszenie na poświęconą AK uroczystą sesję w Magistracie miasta Krakowa, która odbędzie się 24 lutego.

Takie zaproszenia, wraz z filmem o Armii Krajowej, książką Z. Siudaka "Powstań Polsko! Skrusz kajdany" i upominkami od miasta znalazły się w pakietach, które od organizatorów otrzymali dyrektorzy szkół z miasta i powiatu, którzy przystąpili do Klubu.