Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-04-14 04:21:42 przez system

Uczeń Siódemki finalistą ogólnopolskiego konkursu

W sobotę, 4 kwietnia 2009 roku w Pałacu Staszica, siedzibie Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, odbył się finał V edycji Ogólnopolskiego Konkursu Polonistycznego. "Z poprawną polszczyzną na codzień". Wśród 166 uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów z całej Polski, którzy po dwuetapowych zmaganiach zakwalifikowali się do finału, znalazł się również Arkadiusz Zimny, uczeń PSP nr 7 w Bochni.

Rangę i rozmiar konkursu niewątpliwie podkreśla fakt, iż finaliści zostali wyłonieni spośród kilkunastu tysięcy uczestników. Głównym organizatorem konkursu jest Centrum Edukacji Polonistycznej Logos w Jasienicy Mazowieckiej. Konkurs składał się z trzech etapów. Pierwszy etap polegał na odpowiedzeniu na pytania testowe. W drugim etapie należało przeredagować tekst tak, by wypowiedź spełniała następujące kryteria:
- kryterium poprawności językowej (korekta błędów: gramatycznych, fleksyjnych, składniowych, frazeologicznych, leksykalnych oraz stylistycznych),
- kryterium poprawności ortograficzno — interpunkcyjnej.

Do III etapu — finału ogólnopolskiego zostali zakwalifikowani tylko ci uczniowie, którzy uzyskali 95% poprawnych odpowiedzi w II etapie. Zadaniem uczestników III etapu było napisanie opowiadania do historyjki obrazkowej. Jury oceniającemu prace konkursowe przewodniczył pan Andrzej Jonas - redaktor naczelny tygodnika "Warsaw Voice".

Jak podkreślił dyrektor konkursu pan Andrzej Michalski, każdy finalista zasługuje bez wątpienia na miano znawcy języka polskiego. Bogactwo związków frazeologicznych w naszym języku, liczne wyjątki w odmianie wyrazów, które na co dzień są źródłem wielu błędów językowych sprawiło, że uczestnicy konkursu mieli naprawdę twardy orzech do zgryzienia...