Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-06-22 14:36:26 przez system

Uczniowie Budowlanki najlepsi w kraju

Uczniowie klas trzecich, kształcący się w zawodzie technik urządzeń sanitarnych oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej z Zespołu Szkół nr 2 w Bochni, zajęli I miejsce w ogólnopolskim konkursie „Mody Instalator”, jednocześnie otrzymując nagrodę główną w wysokości 5 000 zł. Pokonali uczniów z innych szkół z całej Polski, kształcących się w zawodach z zakresu instalacji.

Konkurs był jednym z elementów przedsięwzięcia pod hasłem „Młody Instalator”. Celem projektu, jak podali organizatorzy, było wzbudzenie u młodzieży zainteresowania nowoczesnymi technologiami stosowanymi w instalacjach sanitarnych i ciepłowniczych oraz nabycie przez uczniów umiejętności praktycznych, zwiększających ich konkurencyjność na rynku pracy. Program został objęty patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wszystkie działania projektu były realizowane od listopada 2015 r. do czerwca 2016 r. i obejmowały m.in.: szkolenia o charakterze warsztatowym oraz interaktywne wykłady przeprowadzane przez wykwalifikowanych specjalistów z branży.

Integralną częścią projektu był konkurs na budowę stanowiska pokazowo – dydaktycznego – budowanego przez uczniów pod nadzorem nauczycieli przedmiotów zawodowych i inżynierów spośród pracowników organizatorów.

Uczniowie Budowlanki zbudowali stanowisko dydaktyczne, mające na celu pokazanie instalacji wodno – kanalizacyjnej z wykorzystaniem systemu Sololift, składającego się z kompaktowych agregatów odprowadzających. Umożliwiają one usuwanie ścieków ze wszystkich domowych urządzeń sanitarnych, gdziekolwiek się znajdują, niezależnie od kanalizacji grawitacyjnej. Ten system stosuje się w toaletach i łazienkach na poddaszach i w piwnicach, wszędzie tam, gdzie wymagane jest odprowadzenie ścieków z urządzenia sanitarnego, a nie jest dostępny lub możliwy odpływ grawitacyjny do kanalizacji.

Uczniowie otrzymali potrzebne elementy wyposażenia, do zrealizowania zadania. Pod kierunkiem opiekunów wykonali projekt stanowiska, następnie samo stanowisko, stworzyli dokumentację powykonawczą w wersji papierowej oraz elektronicznej, m.in. w postaci fotograficznej i filmowej.

Partnerami i współorganizatorami przedsięwzięcia były następujące firmy: Grundfos Pompy, Geberit, Kludi Armaturen, Kospel, Shell Polska, Sanitec Koło.

Praca konkursowa została wykonana przez uczniów:
- z klasy III b technik urządzeń sanitarnych: Mateusz Burek, Szymon Dudziak, Kacper Gałka, Sławomir Guzik, Dawid Molęda, Kamil Obrał, Filip Świętek, Paweł Zyznawski.
- z klasy III c technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej: Piotr Czoch, Mateusz Bratek, Filip Kukla, Tomasz Kukla, Krzysztof Marszałek, Przemysław Mielniczek, Damian Mroczek, Jędrzej Musiał, Jakub Sadkiewicz, Mateusz Stary, Karolina Widła.

Opiekunami konkursu byli Małgorzata Szulewska – nauczyciel teoretycznych przedmiotów zawodowych z zakresu instalacji, Zbigniew Głód i Marian Nalepa – instruktorzy praktycznej nauki zawodu z zakresu instalacji oraz Ryszard Gut – kierownik szkolenia praktycznego.