Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-12-04 14:53:25 przez system

Uczniowie z "Mechanika" w turnieju debat oksfordzkich

Drużyna reprezentująca Zespół Szkół nr 1 w Bochni w składzie: Anna Mroczek, Urszula Kossakowska, Błażej Szosta i Paweł Nowak awansowała do finału turnieju debat oksfordzkich, którego organizatorem jest regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Krakowie.

Uczniowie najpierw pokonali w dyskusji na argument reprezentację Powiatowego Zespołu nr 3 Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Oświęcimiu. Debata odbyła się nad tezą: „To my, Polacy, jesteśmy najlepszą wizytówką Polski za granicą”, a reprezentacji ZS nr 1 przypadła w niej rola opozycji.

Zwycięstwo w debacie oznaczało awans do półfinału, w którym 1 grudnia "Mechanik" zmierzył się z Zespołem Szkół nr 1 w Dąbrowie Tarnowskiej. Tym razem dyskutowano nad tezą: „Powinniśmy bojkotować produkty firm nieprzestrzegających praw pracowniczych w krajach azjatyckich”, a uczniowie "Mechanika" występowali jako „propozycja”.

Po bardzo wyrównanej debacie jeden z oceniających ekspertów wskazał jako zwycięzcę szkołę z Dąbrowy Tarnowskiej, ale dwóch pozostałych uznało, że zwycięzcą jest ZS nr 1 w Bochni. Wynik ten oznaczał awans do finału, w którym rywalem drużyny z ZS nr 1 będzie III LO z Tarnowa. Teza finałowa brzmi: „Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Polski”.

W turnieju brało udział 8 szkół, poza wspomnianymi były to jeszcze: V LO w Krakowie, XI LO w Krakowie, II LO w Tarnowie i I LO w Bochni.