Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-06-24 11:58:43 przez system

Uporządkowano teren Cmentarza Św. Rozalii

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni wraz z osobami niepełnosprawnymi przeprowadziło akcję porządkowania terenu Cmentarza Św. Rozalii w Bochni. Akcja trwała ponad sześć godzin i uczestniczyło w niej około 70 osób.

Na zaproszenie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie odpowiedzieli mieszkańcy osiedla Niepodległości i Windakiewicza, 15-osobowa grupa młodzieży z pobliskiego "Mechanika" oraz 10 osobowa grupa osób głuchoniemych z Bocheńskiego Koła Polskiego Związku Głuchych, a także mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej w Bochni, kilkudziesięcioosobowa grupa uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej w Proszówkach wraz z kierownikiem i instruktorami terapii oraz kilkunastoosobowa grupa osób niepełnosprawnych uczestniczących w projekcie pt. "Wzmacnianie integracji społecznej w Powiecie Bocheńskim" wraz z pracownikami socjalnymi z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Bochni.
Uczestnicy akcji zostali wyposażeni w rękawice, grabie, miotły i worki na śmieci. Podczas sprzątania zebrano stare znicze, szkła, butelki, zniszczone, plastikowe kwiaty i wieńce, zgrabiono kilkudziesięciocentymetrową warstwę spróchniałych gałęzi i liści na całym terenie cmentarza. Powstało kilkadziesiąt kopek śmieci, które następnie czwórkami przenoszono na dużych płachtach folii do kontenerów na śmieci. Bocheński Zakład Usług Komunalnych wywiózł z cmentarza 6 kontenerów odpadów i liści.
Efektem tej akcji jest kilka nowych krzewów ozdobnych posadzonych na mogiłach żołnierzy i przy grobie Franciszka Mollo. Organizatorzy i uczestnicy akcji mają nadzieję, że uporządkowana "Rozalka" pozostanie taką na dłużej.
Akcja porządkowania cmentarza miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców osiedli Niepodległości i Windakiewicza na problem zaniedbywania tego miejsca pamięci, a przede wszystkim była próbą zachęcenia mieszkańców do integracji społecznej w środowisku sąsiedzkim, w którym żyją różnorodne osoby, w tym także osoby niepełnosprawne.
Akcja odbyła się w ramach realizacji projektu pt. Wzmacniane integracji społecznej w Powiecie Bocheńskim". Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.