Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2019-07-11 19:00:18 przez system

Uwaga na „wnuczków” i „policjantów”!

We wtorek 9 lipca, 72 letnia mieszkanka Bochni straciła blisko 6000 euro w wyniku oszustwa metodą „na policjanta”. Na numer stacjonarny zadzwoniła kobieta, która podając się za funkcjonariusza Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie poinformowała 72-latkę, że jej mieszkanie jest obserwowane przez złodziei dokonujących włamań i kradzieży.

Fałszywa policjantka „uspokoiła” kobietę, że wraz z innymi policjantami są na miejscu i z ukrycia obserwują złodziei, gdyż chcą ich zatrzymać na gorącym uczynku przestępstwa. Oszustka poleciła 72-latce aby zamknęła drzwi i nie wpuszczała nikogo do mieszkania, następnie nakazała kobiecie wyrzucić przez okno pieniądze. W momencie kiedy złodzieje będą zabierać łup, policjanci wkroczą do akcji, zatrzymają przestępców i odbiorą im pieniądze by następnie zwrócić je w całości właścicielce. W te sposób 72-latka straciła blisko 6000 euro, które zniknęły wraz z fałszywymi policjantami.

Bardzo podobny przypadek został w tym samym dniu zgłoszony do bocheńskiej jednostki policji przez innego mieszkańca Bochni. W tym przypadku mężczyzna szybko zorientował się, że ma do czynienia z oszustami i przerwał rozmowę z oszustką, a następie poinformował o zdarzeniu Policję.

UWAGA !!!
W związku z próbami dokonywania oszustw metodami „na wnuczka”, „na policjanta”, „na członka rodziny” itp. bocheńska Policja po raz kolejny apeluje do Państwa o zachowanie szczególnej ostrożności przy odbieraniu telefonów, zwłaszcza jeżeli dotyczą one pomocy finansowej, a w szczególności konieczności przekazania pieniędzy nieznanym osobom. Tyczy się to przede wszystkim osób starszych, które najczęściej padają ofiarami tego typu przestępstw, dlatego tak ważne jest, aby ostrzec swoich rodziców, dziadków, a także osoby samotne przed oszustami działającymi właśnie w ten sposób.

W szczególności należy ostrzec je, aby nie przekazywały pieniędzy osobom obcym, podającym się np. za znajomych wnuczka, córki, a także nie przelewały większych kwot pieniędzy bez konsultacji z rodziną. Ponadto należy wyczulić wymienione osoby, aby nie dały się namówić na zakładanie kont, branie kredytów, pożyczek bowiem w ten sposób mogą one stracić oszczędności bądź też zaciągnąć zobowiązania, które później będzie trzeba spłacać przez lata.