Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-02-03 00:17:15 przez KacperGlod

W bocheńskim szpitalu pojawił się nowoczesny aparat do diagnostyki

Wirus czy bakteria? Lekarze z bocheńskiego szpitala będą mogli szybciej zdiagnozować pacjentów. Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej w szpitalu wzbogaciło się o nowoczesny aparat, który przy wykorzystaniu techniki multiplex PCR potrafi oznaczyć wiele patogenów z pojedynczej próbki pobranej od pacjenta.

Bocheńska lecznica zyskała narzędzie diagnostyczne, które w szybki sposób pozwala zidentyfikować patogeny odpowiedzialne za infekcję górnych dróg oddechowych. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku małych pacjentów, gdzie szybka diagnostyka pozwala na skrócenie czasu hospitalizacji, jak również pozwala na zastosowanie celowanego leczenia. Niejednokrotnie wpływa też na zmniejszenie antybiotykoterapii.

Ten aparat to sprzymierzeniec w pracy lekarza. Panel oddechowy może wykryć aż 22 patogeny z jednego wymazu. Tyle samo patogenów pomoże określić panel jelitowy z pojedynczej próbki – podkreśla Anna Kaniewska-Wąsik, kierownik Diagnostyki w Szpitalu Powiatowym w Bochni.

Co warte podkreślenia czas oczekiwania na pojedynczy wynik to zaledwie półtorej godziny. Podobnie sytuacja wygląda z zastosowaniem badania w kierunku patogenów przewodu pokarmowego. W ciągu godziny wskazywany jest wynik, na który niekiedy trzeba było czekać kilka dni.

Urządzenie daje również możliwość wykonania oznaczenia patogenów w dodatnim posiewie krwi pacjenta, co skraca diagnostykę sepsy. Można wykonać diagnostykę płynu mózgowo-rdzeniowego oraz plwociny.

Z najnowszego aparatu można skorzystać także komercyjnie. Wystarczy przyjść do punktu pobrań Szpitala Powiatowego w Bochni, który mieści się od południowej strony szpitala, poniżej SOR-u, gdzie zostanie zabezpieczony wymagany do badania materiał.

Fot. Szpital Powiatowy w Bochni