Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-05-28 18:43:09 przez KacperGlod

W Bochni otwarto nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

23 maja przy ulicy Goczałkowskich oficjalnie otwarto Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Burmistrz Miasta Bochnia – Stefan Kolawiński, Wicestarosta Bocheński – Ryszard Drożdżak oraz Prezes Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych – Sławomir Kołodziej.

Budowa PSZOK w Bochni pochłonęła ponad 5 mln zł. Na realizacje tej inwestycji otrzymano dotację z Funduszu Spójności Unii Europejskiej w wysokości 85 proc. wartości zadania, tj. blisko 3,6 mln.

W uroczystości otwarcia udział wzięli m. in.: burmistrz Stefan Kolawiński wraz ze swoimi zastępcami: Gustawem Kortą i Robertem Cerazy, wicestarosta Ryszard Drożdżak, przewodniczący Rady Miasta Bogdan Kosturkiewicz oraz wiceprzewodniczący Krzysztof Sroka, radny Marek Bryg, członek zarządu Powiatu Bocheńskiego Marek Rudnik, sekretarz gminy Edyta Groblicka-Kuc, prezesi bocheńskich spółek komunalnych, wykonawcy inwestycji, przedsiębiorcy oraz pracownicy Bocheńskich Zakładów Usług Komunalnych.

Jak powiedział w trakcie uroczystości otwarcia prezes BZUK - Na co dzień wytwarzamy niestety olbrzymie ilości odpadów zwanych pospolicie „śmieciami” i wydaje się, że ta nazwa jest najbliższa wyrzucanym rzeczom, które tak naprawdę nie powinny często być niszczone. Dlatego przygotowaliśmy to miejsce, gdzie nie tylko można przywieźć zbędne dobra, ale jest to miejsce, gdzie możemy oddać rzeczy przydatne wielu innym osobom.

/media/user/images/upload/Maj/Maj2023/Otwarcie-PSZOK-20.jpg

Pracownicy PSZOK-u są przygotowani do odbioru 21 różnych frakcji odpadów. Przywieźć można je wygodnie i bez wysiłku samochodem, czy samochodem z przyczepką. Odpady oddajemy na rampie, wrzucając je do odpowiedniego kontenera.

Nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych to nie tylko lokalizacja, gdzie można zostawić zbędne odpady, ale także miejsce edukacji dla najmłodszych. Na terenie PSZOK-u w dwóch domkach realizowany będzie program edukacji ekologicznej, który cechuje się przede wszystkim wysoką innowacyjnością.

Liczymy na obecność naszych uczniów – mieszkańców Bochni wraz ze swoimi nauczycielami. Będą oni mogli samodzielnie wyprodukować np. wodór, który napędzi złożony przez nich samochód i będą mogli uczestniczyć czynnie w wielu wspaniałych demonstracjach związanych z odnawialnymi źródłami energii. Najmłodsi będą mogli z poziomu wesołego placu zabaw poobserwować jak wiatr na dwa sposoby wyprodukuje prąd i jak słońce naładuje baterię dla potrzeb wszelkich domowych „pożeraczy prądu” – wyjaśniał prezes BZUK.

Bocheński PSZOK czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 7:00-17:00 oraz w soboty w godz. 8:00-14:00, z wyłączeniem świąt i dni wolnych od pracy.

Fot. UM Bochnia