Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-12-05 20:52:27 przez KacperGlod

W Bochni powstał nowy miesięcznik - Niecodziennik Bocheński

Miesięcznik Wolnych Obywateli to inicjatywa wychodząca od członków Klubu Konfederacji Bochnia

W ostatnim czasie wydany został pierwszy numer Niecodziennika Bocheńskiego - lokalnej gazety, której nowe wydania będą pojawiały się każdego miesiąca. Projekt ten jest tworzony przez członków bocheńskiego Klubu Konfederacji, którego liderem jest Marta Mrzygłód.

W miesięczniku wydawanym przez Wydawnictwo Amethyst z Pogwizdowa znajdować się będą zarówno stałe działy takie jak historia, sport, zdrowie czy polityka jak i felietiony oraz komentarze o różnorodnej tematyce. Dodatkowo w gazecie zamieszczane będą także "krzyżówki z Bochnią w tle".

Tak projekt opisuje Redaktor Naczelna Niecodziennika, Edyta Marszałek-Wojciechowska:
Niecodziennik Bocheński jest platformą dla wszystkich mieszkańców bocheńszczyzny (i nie tylko), którzy chcieliby podzielić się z innymi swoimi poglądami, przemyśleniami, wiedzą itp. Jednym z celów, jaki mam przyświeca, jest chęć udostępnienia miejsca, gdzie każdy będzie mógł się wypowiedzieć w pełni wolności słowa, w swój własny subiektywny sposób na tematy dla niego ważne. Oczywiście wolność ta musi zachować ramy kultury słowa oraz ortografii i interpunkcji. Kolejnym, niemniej ważnym celem, są szeroko pojęte potrzeby: edukacji społecznej, wyrażenia własnego zdania bez ingerencji innych osób, uwrażliwiania na kulturę, potrzeby innych itd. i oczywiście chęć wyjścia poza świat wirtualny. To oczywiście w dużym uproszczeniu i skrócie.

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2021/A.1.jpgOd kilku miesięcy spotkamy się co drugi piątek w stałym gronie kilku osób w Klubie Konfederacji Bochnia. Spotkania są w pełni otwarte, każdy może w nich uczestniczyć. Podczas naszych rozmów narodził się pomysł stworzenia miesięcznika. Tak naprawdę chyba w głównej mierze kierowało nami zmęczenie i zniechęcenie tym, co widzimy w ostatnim czasie - wiele ważnych spraw funkcjonuje teraz wirtualnie, a życie to jednak coś więcej niż ekran laptopa czy smartfona. Świat pędzi jak zwariowany, mało jest takich inicjatyw, które pozwalają trochę się zatrzymać i zgłębić to, w czym uczestniczymy. Niejako powrót do formy namacalnego, drukowanego czasopisma wynika z chęci wyrażenia sprzeciwu do tego pędu, z chęci zwolnienia biegu, z chęci zgłębienia. Autorzy muszą zwolnić, aby opracować artykuł, Czytelnicy muszą zwolnić, aby przeczytać teksty, które nie są pojedynczymi zdaniami. Ponadto po prostu chcemy się dzielić naszymi przemyśleniami, wiedzą, po prostu tym, co mamy i tym, kim jesteśmy. - wyjaśnia Edyta Marszałek-Wojciechowska.

Jedną z przewodnich cech Niecodziennika jest fakt, że każdy chętny może włączyć się w tworzenie różnych artykułów. Redakcja zapewnia możliwość szerokiej polemiki na dowolne tematy i pozostawia czytelnikom chętnym na zaangażowanie się w czasopismo wolność słowa.

Bardzo prosto. Jeśli ktoś chce napisać artykuł na interesujący go temat, to najlepiej przyjść na jedno z naszych piątkowych spotkań w KKB, które odbywają się w Bochni na ulicy Trudnej 26 na I piętrze. Można też podzielić się swoją twórczością poetycką lub plastyczną, stworzyć krzyżówkę, itd.. Mile widziane będą również osoby, które zaś zechcą nam pomóc w kolportażu Niecodziennika. Tak czy inaczej: najlepszy jest kontakt w realu, zapraszam więc serdecznie na nasze piątkowe spotkania - informacje na temat daty zawsze się pojawiają na naszym fanpage'u.

Każdy Autor ma swój własny plan. Z pewnością stałą kolumną będzie u nas Kącik Sportowy, myślę, że w każdym kolejnym numerze nie zabraknie również tekstów o zdrowiu, historii, polityce, z pewnością będą też felietony na różne tematy, może trochę poezji, krzyżówka lub inna forma rozrywki. Myślimy również o przedruku artykułów z tematami, które naszym zdaniem są ważne i które należy propagować. Pomysłów jest wiele, a to dopiero początek. Myślę, że z pewnością będzie nas charakteryzowała różnorodność, jak przystało na wolnościowców. - dodała Redaktor Naczelna miesięcznika po pytaniu o przyszłe numery

/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2021/NiecodziennikOkladka.jpg

Pierwszy, listopadowy numer został już wydrukowany i wydany w nakładzie 150 egzemplarzy. Gazetę, która jest całkowicie bezpłatna można uzyskać w formie fizycznej między innymi:
- W biurze Stowarzyszenia "Cives Conscii" na ul. Trudnej 26 w Bochni w każdy wtorek w godzinach 17-19
/media/user/images/upload/Listopad/Listopad 2021/B.0.jpg- W Specjalistycznym Centrum Medyczne MOVEMED przy ul. ks. J. Poniatowskiego 40 w Bochni
- W Szmaragdowym Gabinecie Masażu w Galerii Panorama
- W kwiaciarni J&J w Hali Targowej Gazaris w Bochni

Ponadto treści poszczególnych artykułów będą publikowane na stronie internetowej miesięcznika, która jest obecnie w przygotowaniu. Dodatkowo organizatorzy przedstawiają urywki z artykułów na swoim Facebookowym profilu, do której można przejść, klikając tutaj.

Kacper Głód