Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-09-07 10:09:08 przez system

W Rzezawie odblaski również dla dorosłych

Bocheńska drogówka wspólnie z Urzędem Gminy Rzezawa przeprowadzą akcję wyposażenia mieszkańców gminy w elementy odblaskowe. Odblaski trafią nie tylko, jak to się dzieje zazwyczaj, do dzieci, ale również do osób dorosłych. Wszystko z zamiarem poprawy bezpieczeństwa pieszych na drogach.

Statystyki są bardzo wymowne. W ubiegłym roku na terenie powiatu bocheńskiego odnotowano 42 wypadki, w których uczestniczyli piesi. Zginęło w nich 6 osób, a 42 zostały ranne. Sami piesi wywołali 19 z nich. W porównaniu z rokiem 2007 udział pieszych w wypadkach spadł o blisko 9 %, ale liczba śmiertelnych ofiar tych wypadków wzrosła o 50 %.

W samej tylko gminie Rzezawa w 2008 roku odnotowano 22 wypadki. Oznacza to wzrost ich liczby w porównaniu z 2007 r. aż o 100 %. W wypadkach tych 9 osób poniosło śmierć a 35 zostało rannych.

Niechronieni piesi należą do najbardziej zagrożonych uczestników ruchu drogowego a okres jesienny i zimowy to pora, kiedy problem widoczności pieszych staje się jednym z ważniejszych czynników mających wpływ na powstawanie wypadków z ich udziałem — zauważa Leszek Machaj z Komendy Powiatowej Policji w Bochni. *W porze nocnej pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego samochodem z odległości ok. 20 — 30 metrów, jeśli ma na sobie jasne ubranie z 50 metrów, a jeśli ma na sobie elementy odblaskowe — z odległości większej niż 150 metrów. *

Działania zmierzające do podniesienia poziomu bezpieczeństwa pieszych na rzezawskich drogach, zwłaszcza w godzinach wieczorno-nocnych, noszą kryptonim "Dorosły — również widoczny". W ich ramach policjanci będą rozdawać osobom dorosłym elementy odblaskowe w okolicach kościołów: w najbliższą środę pod kościołem w Rzezawie w godzinach 18.30 — 19.00, 16-ego września w tych samych godzinach pod kościołem w Krzeczowie, 23 września w godzinach 19.30 — 20.00 pod kościołem w Okulicach i 25 września w godzinach 18.30 — 19.00 pod kościołem w Borku.

Elementy odblaskowe otrzymają także najmłodsi uczestnicy ruchu drogowego — pierwszoklasiści i uczniowie klas 4-6 ze szkół w Krzeczowie, Rzezawie, Jodłówce, Dąbrówce, Łazach, Okulicach i Ostrowie Królewskim.

wt