Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2022-03-20 23:09:30 przez Czas2012

Walczymy z Otyłością – Tajemnicza Choroba E66

Z nadwagą zmaga się w Polsce 65,7 proc. Mężczyzn i 45,9 proc. Kobiet. U 15, 4 proc. Panów 15,2 proc. Pań nadmierna masa ciała to już otyłość. Badania przeprowadzone w latach 2019-2020 przez Instytut Żywności i Żywienia (IŻŻ) oraz Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIPZ-PZH) we współpracy z Europejskim Urzędem ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).

Choroba E66

Otyłość generuje lawinową zapadalność na choroby współistniejące takie jak np.: cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, choroby sercowo-naczyniowe, nowotwory jelita grubego.

Kluczowa w procesie walki z otyłością jest m.in. EDUKACJA dotycząca:

– diagnostyki otyłości i chorób towarzyszących,

– poznawania najnowszych metod leczenia zachowawczego,

– poznawania najnowszych metod leczenia chirurgicznego (BARIATRIA) – przygotowania do zabiegu i rekonwalescencji.

Otyłość jako choroba przewlekła skraca życie, przez pewien czas przebiega bezobjawowo, dlatego ważne jest postawienie właściwej diagnozy i rozpoczęcie leczenia na etapie, kiedy choroba nie poczyniła jeszcze spustoszeń w organizmie i psychice.

W procesie leczenia otyłości podkreśla się także znaczenie psychoterapii. Choroba dotyka bowiem nie tylko ciała, ale i psychiki. Sięganie po jedzenie stało się potrzebą nie tyle fizjologiczną, co w dużej mierze emocjonalną. Karmimy siebie nie po to, by zaspokoić głód, ale aby coś sobie wynagrodzić, złagodzić przeżywane emocje, odreagować przewlekły stres, w którym żyjemy. U osób otyłych „zajadanie emocji” jedzeniem poprawia nastrój, ale na krótko, uczucie ulgi szybko mija i znów sięga się po kawałek czegoś podnoszącego poziom serotoniny. Psycholodzy nazywają tego rodzaju zaburzenie mechanizmem błędnego koła, które napędza cykliczne zajadanie emocji prowadzące do systematycznego wzrostu wagi. Dlatego leczenie otyłości nie może odbywać się bez pomocy dietetyka, pod okiem którego zmniejsza się ryzyko popełniania błędów żywieniowych.

Dlaczego zmiana nawyków żywieniowych pod okiem specjalisty dietetyka jest istotna?
Osoby z otyłością, chcąc pozbyć się nadmiaru kilogramów, stawiają sobie cele wyłącznie estetyczne, tymczasem leczenie otyłości, także poprzez dietę, to proces. Inne często popełniane błędy to niejedzenie przez cały dzień, nieregularne spożywanie pokarmów, zbyt duże eliminowanie niektórych produktów, brak właściwie skomponowanych posiłków. Do tego picie za małej ilości płynów, ale zbyt dużo alkoholu, a także podjadanie czy spożywanie produktów wysoko przetworzonych. Negatywny wpływ ma też zbyt restrykcyjne podejście do codziennego żywienia i brak aktywności.

Leczenie otyłości powinno być prowadzone KOMPLEKSOWO przez INTERDYSCYPLINARNY ZESPÓŁ składający się z: dietetyka, psychologa/psychoterapeuty, fizjoterapeuty, lekarza chirurga bariatrycznego, diabetologa, endokrynologa, psychiatry, trenera personalnego. Najważniejsza jest MOTYWACJA DO ZMIANY. Warto pamiętać, że walka z nadmiarowymi kilogramami to proces, wymagający ciężkiej pracy, czasu i cierpliwości.

Tekst na podstawie: Gazeta Lekarska, nr 2, Luty 2022

Zespół SCM MOVEMED
www.scm-movemed.pl