Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-02-08 16:36:34 przez system

Warsztaty dla gimnazjalistów w ZS nr 2

Trzy kilometry nad Ziemią – laserowy skaning lotniczy, wykorzystanie słońca, wody i wiatru do produkcji energii, ciepło i zimno – wykorzystanie kamery termowizyjnej w budownictwie, hortum tuum - twój ogród, to niektóre z zagadnień omawianych podczas warsztatów dla gimnazjalistów, które odbyły się 4 lutego w Zespole Szkół nr 2, czyli popularnej „Budowlance” w Bochni. Gośćmi Festiwalu był wicestarosta Józef Mroczek oraz dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni Andrzej Zając.

Była to już trzecia edycja warsztatów podczas których nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 w Bochni gościli nauczycieli i uczniów gimnazjów powiatu bocheńskiego, a także powiatów ościennych. Celem warsztatów była promocja kształcenia zawodowego i wsparcie gimnazjalistów, przed wyborem dalszej drogi kształcenia.

W 10 salach uczniowie gimnazjów mieli możliwość udziału w zajęciach warsztatowych pokazujących tajniki pracy w poszczególnych zawodach kształconych w szkole, m.in. w zawodzie technik budownictwa, technik geodeta, technik architektury krajobrazu, technik organizacji reklamy, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej, technik urządzeń sanitarnych, technik drogownictwa oraz w zawodach kształconych w Zasadniczej Szkole Zawodowej – monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz, stolarz, monter izolacji przemysłowych.

Gimnazjaliści uczyli się jak posługiwać się kamerą termowizyjną, sprzętem geodezyjnym, jak zaprojektować ogród, na czym polega praca w reklamie, jak wykorzystuje się zdjęcia lotnicze w geodezji, jakie technologie dominują aktualnie w budownictwie drogowym, jak powstaje energia z wykorzystaniem słońca, wiatru i wody. Dodatkową atrakcją był pokaz procesu tworzenia i modyfikacji obiektów trójwymiarowych z tradycyjnych zdjęć fotograficznych za pomocą programu komputerowego. Ponadto mieli możliwość udziału w zajęciach zawodoznawczych, pomagających wybrać kierunek kształcenia, a w przyszłości zawód.

Nowością tej edycji Festiwalu Zawodów był udział pracodawców. Pokazy zorganizowała firma stolarska pana Jakuba Ćwiąkały oraz firma Bohle Polska, zajmująca się montażem izolacji przemysłowych. Z roku na rok Festiwal Zawodów cieszy się coraz większym powodzeniem. W tegorocznej edycji wzięło udział 355 gimnazjalistów.