Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-11-09 07:35:30 przez system

Wiecha na dachu bazyliki

W sobotę 7 listopada dekarze położyli ostatnią dachówkę na południowej nawie Bazyliki św. Mikołaja, czym zakończyli remont dachu tej najstarszej świątyni w naszym mieście.

Remont trwał blisko 2 lata. Od początku do końca jest zasługą ks. prałata Zdzisława Sadki — kustosza sanktuarium MB Bocheńskiej, który wystąpił z inicjatywą wymiany blisko dwustuletniego pokrycia dachu kościoła, ale przede wszystkim zabiegał (skutecznie, jak się okazuje) o środki na ten cel.
A chodzi o duże pieniądze (nieoficjalnie mówi się o 2 mln zł), bowiem zakładany zakres prac uległ znacznemu rozszerzeniu w miarę postępu robót. Zwiększył się przede wszystkim o wymianę konstrukcji, bowiem stara nie dawała gwarancji, że po prostu nie załamie się pod ciężarem dziesiątek ton nowej dachówki.

Wymiana dachu na bazylice stała się sprawą ogólnomiejską w miarę coraz to nowych apeli proboszcza bazyliki o datki na remont. Dokładały się instytucje samorządowe (marszałek województwa, powiat, samorząd miasta), firmy (Stalprodukt), a także wielu anonimowych darczyńców, również raz w miesiącu składka na tacę odprowadzana była na ten cel.

Do pełnego zakończenia remontu brakuje jeszcze wymiany dachu nad zachrystią, ale jest to przedsięwzięcie o wiele mniej skomplikowane i przede wszystkim tańsze.