Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-02 00:22:41 przez system

Wieńce ku uczczeniu pamięci Żołnierzy Wyklętych

Wyjątkową oprawę miały tegoroczne bocheńskie obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Były wyjątkowo długie, bo trwały 3 dni i charakteryzowały się mnogością wydarzeń, adresowanych do różnych odbiorców.

O większości w nich piszemy w innych miejscach, tu natomiast skupimy się na ostatnim akcencie obchodów, którym była msza św. w bazylice św. Mikołaja i przejście jej uczestników pod pomnik Leopolda Okulickiego. Msza w bazylice była koncelebrowana przez księży pod przewodnictwem proboszcza ks. dr. Wojciecha Gałdy.

Kazanie wygłosił ks. Tomasz Garwol, który skupił się na motywach ideowych wyborów, jakich dokonywali Wykleci, decydując się na często straceńczą walkę. Przekonywał, że zamykały się one w swoistej triadzie Bóg-Honor-Ojczyzna, która była ich drogowskazem w walce o niepodległość Polski. Zarówno wtedy jak i teraz była ona zaciekle zwalczana przez wrogów. Wcześniej starano się ją wyrwać z serc Polaków brutalną przemocą, obecnie usiłując przekonywać, że stanowi ona rzekome zagrożenie dla rozwoju kraju, gdyż nazywana jest fundamentalizmem religijno-etyczno-nacjonalistycznym.

Po zakończeniu mszy jej uczestnicy, poprzedzani ośmioma pocztami sztandarowymi komisji zakładowych "Solidarności", Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz szkół z terenu Bochni i Łapanowa, przeszli przy porywistym wietrze i zacinającym śniegu pod pomnik gen. Okulickiego. Na czele ok. 200-osobowego pochodu szli młodzi ludzie z okolicznościowym banerem i flagami w barwach narodowych.

Pod pomnikiem okolicznościowe przemówienia wygłosili: poseł na sejm RP Włodzimierz Bernacki, burmistrz Stefan Kolawiński oraz były burmistrz, a obecnie radny miejski Bogdan Kosturkiewicz. Ich wypowiedzi koncentrowały się wokół odzyskiwania pamięci o Wyklętych oraz ich wkładzie w zachowanie tożsamości narodowej.

Ostatnia częścią uroczystości była ceremonia składania kwiatów u stóp pomnika, przed którym wartę honorową zaciągnęli rekonstruktorzy z GRH "Najemnicy Bocheńscy". Wiązanki złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Bochniaków, władz miasta z burmistrzem na czele i powiatu z wicestarostą Józefem Mroczkiem, poseł Bernacki, delegacja ŚZŻAK, "Solidarność", radni miejscy z klubu PiS, delegacje szkół podstawowych, gimnazjów nr 1 i 2 oraz Akademickiego.