Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2023-06-06 23:27:00 przez KacperGlod

Wizyta gości z Saarlouis w Bochni

Bochnię odwiedzili goście z partnerskiego powiatu Saarlouis, aby kibicować swoim reprezentantom w Festiwalu Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem".

Powiat Bocheński miał przyjemność gościć przyjaciół z partnerskiego Landkreis Saarlouis. Ogromną niespodziankę i wielką radość sprawił wszystkim Voytek Soko Sokolnicki, który podczas gali finałowej festiwalu wyróżnił i dodatkowo nagrodził duet Lilly i Tim z Saarlouis. Podczas spotkania przedstawiciele obu miast mieli okazję porozmawiać o wspólnych planach, wyzwaniach i dalszej współpracy. Bardzo cieszymy się, że mogliśmy sie spotkać i już nie możemy się doczekać kolejnej wizyty! - możemy przeczytać na stronie Starostwa.

Saarlouis to miasto powiatowe w zachodnich Niemczech położone w kraju związkowym Saara, przy granicy z Francją i Luksemburgiem. Współpraca niemieckiego miasta z bocheńskim samorządem rozpoczęła się w 1999 roku, kiedy to wicestarosta powiatu Saarlouis Hans Jörg Schu przybył do Bochni jako uczestnik Polsko-Niemieckich Dni Literatury, które odbywały się w podziemiach bocheńskiej Kopalni Soli. Spotkał się przy tej okazji ze starostą bocheńskim, a przeprowadzone rozmowy były na tyle interesujące, że w przyszłości zaowocowały rozwinięciem kontaktów międzynarodowych. Porozumienie o partnerstwie podpisane zostało w czerwcu 2001 roku w Niemczech. Najpierw jednak 26 października 2000 r. decyzję o nawiązaniu stosunków podjęła Rada Powiatu w Bochni, a 7 listopada tego samego roku, identyczna decyzja zapadła w Saarlouis. Ostatecznie 1 czerwca 2001 r. starosta bocheński i jego odpowiednik po stronie niemieckiej, Dr. Peter Winter, podpisali umowę o partnerstwie obu powiatów. Od tej pory oba samorządy współpracują ze sobą, a delegacje odwiedzają partnerskie miasta.

fot. Starostwo Powiatowe | P. Salamon