Woda z kranu wciąż nie do bezpośredniego spożycia
Jak dowiadujemy się w MPWiK Zakład Uzdatniania Wody potwierdził, że zakończył działania przywracające odpowiednie normy zawarte w rozporządzeniu Ministerstwa Zdrowia dotyczące wody do bezpośredniego spożycia.
Fakt ten został zgłoszony do Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Bochni, a ta we wtorek 15 lipca po pobraniu próbek wody z wyznaczonych punktów poboru – Bochnia, Gawłów, Słomka, Krzyżanowice, Ostrów Szlachecki, przekazała je do laboratorium WSSE w Krakowie.
Wyniki badań próbek będą znane w piątek 18 lipca i zostaną niezwłocznie ogłoszone.
Cała procedura trwa dość długo i dopiero po 72 godzinach znany jest prawdziwy wynik badań próbek wody.
Na dzisiaj jednak obowiązuje nakaz gotowania wody przez co najmniej 2 minuty przeznaczonej do bezpośredniego spożycia i nie należy jej gwałtownie schładzać. Woda pobrana bezpośrednio z kranu może być używana do codziennych czynności takich jak: mycie ciała, do prania odzieży czy też do spłukiwania toalet.
W jakim zakresie badane są próbki wody? Dopuszczalna zawartość liczby mikroorganizmów w wodzie dostarczanej do użytkowników nie może przekraczać 200 jtk/ml. W momencie pojawienia się znaczącej liczby mikroorganizmów > 500 jtk/ml jest sygnałem potwierdzającym że proces uzdatniania wody nie zachowuje należnych norm co może stanowić zagrożenie dla osób które wykazują mniejszą odporność na te czynniki ryzyka- bakterie grupy Coli, Escherichia coli i enterokoków.
Oczekujemy, że w piątek 18 lipca zostanie wydany przez Sanepid komunikat o dopuszczeniu do bezpośredniego spożycia wody z miejskiej sieci wodociągowej.
K. Stompór