Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2018-10-08 22:10:23 przez system

Wojsko na Uzborni, czyli 100-lecie Batalionu

100 lat minie niebawem od czasu kiedy austriacki batalion zapasowy 32 austriackiego pułku obrony krajowej, stacjonujący w Bochni, został opanowany przez służących w nim Polaków i przemianowany na 2 Pułk Strzelców Podhalańskich.

Przewrót dokonał się pod wodzą mjr Jerzego Kazimierza Dobrodzickiego. On też został dowódcą Strzelców. Jednostka ta walczyła m. in w obronie Lwowa.

Dziś spadkobiercą tamtej formacji sprzed 100 lat jest 21 Batalion Logistyczny z Rzeszowa. Wczoraj Bochnia gościła żołnierzy z tego Batalionu. Ogromnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt i pojazdy wojskowe.

Obchody rozpoczęły się Mszą św. w Bazylice św. Mikołaja w intencji żołnierzy i pracowników 21. Batalionu Logistycznego, Powiatu i Miasta Bochni. Po zakończonej eucharystii przemaszerowano pod pomnik „Poległym za Wolność 1914-1920”. Tam odczytano Apel Pamięci oraz złożono okolicznościowe wieńce.Kolejnym punktem Święta był uroczysty apel na Stadionie Miejskim im. W. Krupy, podczas którego wręczone zostały nagrody, medale i odznaczenia.

Nie zabrakło wystąpień wojskowych artystów, atrakcji dla dzieci a także – tradycyjnego, żołnierskiego poczęstunku!

Foto: Maciej Piątek - UM