Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-11 08:38:11 przez system

Wraca sprawa byłego proboszcza parafii św. Mikołaja

"Gazeta Krakowska" w czwartkowym (10 marca) wydaniu wraca do głośnej rok temu sprawy byłego już proboszcza parafii św. Mikołaja w Bochni, ks. infułata Zdzisława Sadki. Tym razem jednak w stosunku do księdza wysuwane są konkretne zarzuty.

Ksiądz w latach osiemdziesiątych XX w. był wikariuszem parafii św. Jakuba w Brzesku. W roku 2014 przed sądem biskupim w Tarnowie kilku mężczyzn, którzy w tamtym czasie mieli po 10-13 lat oskarżyło go o tzw. inne czynności seksualne.

Gazeta publikuje wypowiedzi kilku mężczyzn (żaden z nich nie występuje do nazwiskiem, a jedynie jest przedstawiany z imienia), którzy opowiadają, jak ksiądz w swoim mieszkaniu w Brzesku miał dopuszczać się w stosunku do nich zachowań, które dalece wykraczają poza normy opieki duszpasterskiej nad lektorami, którymi ówcześnie byli. Z racji anonimowości wypowiedzi powstrzymamy się przed ich dosłownym cytowaniem, zresztą każdy zainteresowany może to zrobić samodzielnie, zapoznając się z tekstem źródłowym.

Były bocheński proboszcz konsekwentnie odpiera zarzuty, a za przyczynę swego ustąpienia z parafii w 2015 r. podaje przebytą chorobę nowotworową. Grożą mu teraz procesy cywilne ze strony mężczyzn, których rzekomo miał molestować.