Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-03-22 23:04:27 przez system

Wspomnienie żołnierzy kpt. „Salwy”

Za rok uroczystości przy nowym pomniku

Już po raz czwarty z rzędu na terenie Łapanowa odbyły się uroczystości, poświęcone żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego, działającym w oddziale partyzanckim „Żandarmeria”, dowodzonym przez kpt. Jana Dubaniowskiego „Salwę”.

Rozpoczęły się w niedzielę 22 marca mszą św. w kościele parafialnym pw. Redemptor Hominis, po zakończeniu której ich uczestnicy przeszli pod wzgórze na Grabowcu, które 69 lat temu było świadkiem największego starcia zbrojnego na Bocheńszczyźnie po zakończeniu II wojny światowej, w trakcie którego „salwowcy” zaatakowali i rozbili doszczętnie konwój złożony z milicjantów i ubeków, powracających do Bochni po wiecu w Łapanowie. W wyniki strzelaniny zginęło 5 milicjantów i 3 funkcjonariuszy UB.

W latach 60-tych władza ludowa ufundowała w tym miejscu pomnik, który był wykorzystywany przy różnego rodzaju uroczystościach państwowych i partyjnych. Gdy skończył się PRL pomnik ten, zwany pomnikiem „utrwalaczy”, ulegał stopniowej dewastacji i rozpoczęły się starania w celu jego rekonstrukcji w kierunku upamiętnienia tych, którzy walczyli za Polskę wolną od komunizmu. Obecny na uroczystościach wójt Łapanowa Robert Roj zapowiedział, że starania te zostaną zakończone sukcesem w przyszłym roku i okrągła, 70 rocznica potyczki pod Łapanowem obchodzona już będzie przy nowym pomniku.

W uroczystościach wziął także udział poseł na sejm RP Włodzimierz Bernacki, który wyraził zadowolenie, że po latach zapomnienia wraca, należna „Wyklętym”, cześć za ich heroiczny trud w walce z siłą narzuconym Polsce obcym ustrojem.

Obecna była także delegacja Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej O/Bochnia z prezesem Cecylią Dźwigaj-Wanicką, Teofilem Wojciechowskim i Jackiem Koziołem na czele, poczty sztandarowe „Solidarności” hutniczej, oraz Zespołu Szkół w Trzcianie i Szkoły Podstawowej nr 2 w Bochni, z ich dyrektorami: Andrzejem Kąckim i Zbigniewem Solakiem. Wartą honorową przy krzyżu, na którym zawisła podobizna kpt. „Salwy”, zaciągnęli członkowie GRH „Najemnicy Bocheńscy”.