Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2017-07-03 13:28:57 przez system

Wyniki matur-najlepsze dla powiatu bocheńskiego. Technika na pierwszym miejscu …

Zaskakująco dobre wyniki osiągnęli maturzyści zdający maturę w powiecie bocheńskim. Po ich podliczeniu okazało się, że nasz powiat plasuje się na pierwszym miejscu w zdawalności matur ogółem w trzech województwach krakowskiej OKE. Co więcej, bocheńskie technika nie mają konkurencji i wniosły najwięcej do tego sukcesu.

W całym kraju do egzaminów maturalnych przystąpiło 258 030 maturzystów (165 903 liceum i 92 127 technikum). Maturę zdało 202 550 uczniów czyli 78,5%. Taki był średni wynik zdanych matur w całym kraju. W Małopolsce do matury przystąpiło 24 900 uczniów (14 975 liceum i 9 925 technikum). Maturę w naszym województwie zdało 20 543 uczniów, a średni wynik to 83%. Małopolskie wyniki matur są więc o 4,5% wyższe niż średnia krajowa.

Patrząc na wyniki rozbite na poszczególne powiaty w województwach Małopolskim, Podkarpackim i Lubelskim (te trzy powiaty nadzoruje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie) najlepszy wynik przypadł powiatowi bocheńskiemu. Na 71 powiatów przypadających na te trzy województwa powiat bocheński znalazł się na PIERWSZYM miejscu ze średnim wynikiem zdanych matur 89%. To jest 10,5% wyższym wynikiem niż średnia krajowa i o 2 % więcej niż powiat łukowski w województwie Lubelskim, który otrzymał drugi wynik – 87%. W Podkarpackim najlepszym wynikiem może pochwalić się miasto Krosno i miasto Rzeszów, gdzie średni wynik zdanych matur to 85% i jest to wynik trzeci.

Wracając do Małopolski, powiatem z drugim wynikiem po bocheńskim jest powiat olkuski na równi z miastem Kraków – 86%, z trzecim wynikiem jest powiat wielicki z miastem Tarnów i Nowym Sączem po 84%. Później powiaty wadowicki (83%), gorlicki i nowotarski (82%) oraz suski i limanowski (81%). Maturzyści i nauczyciele z powiatu bocheńskiego wywalczyli więc najlepsze miejsce nie tylko w Małopolsce ale w trzech województwach które nadzoruje krakowska OKE.

Co jeszcze zwraca uwagę w wynikach tegorocznych matur? W liceach jednak nie były one tak dobre jak w technikach i wszystko wskazuje na to, że to technika bocheńskie wywindowały nasz powiat na pierwsze miejsce. Biorąc pod uwagę wyniki matur z liceów ogólnokształcących nasz powiat plasuje się na 8 miejscu z wynikiem 90%. Bocheńskie licea wyprzedzają szkoły z powiatów łukowskiego (Lubelskie), suskiego, wadowickiego, miasta Kraków (Małopolskie), kolbuszowskiego, sanockiego i m. Rzeszów (Podkarpackie), gdzie wyniki były wyższe niż 90%. Natomiast biorąc pod uwagę wyniki matur w technikach to bocheńskie technika znów nie mają sobie równych wśród 71 powiatów trzech wyżej wymienionych województw. Średni wynik zdanych matur w bocheńskich technikach to 88% i jest to najlepszy wynik. Próg 80% przekroczyły tylko technika w dwóch powiatach: tarnobrzeskim (Podkarpackie) 86% i wielickim (Małopolskie) 83%. W pozostałych powiatach średnie wyniki wyniosły poniżej 80%. Pierwsze miejsce bocheńskich techników jest więc tym bardziej godne podkreślenia.

Bocheńskie klasy techniczne skupiają się w Bochni w trzech szkołach: Zespole Szkół Nr 1 „Mechanik” – z największą liczbą klas technikum, Zespole Szkół Nr 2 i Zespole Szkół Nr 3. Wychodzi więc na to, że to nauczyciele i uczniowie tych klas i szkół najwięcej dołożyli do tego, że powiat bocheński może w tym roku strzelić z przysłowiowych korków od szampana. Jednak wszystkim bocheńskim szkołom należą się oczywiście gratulacje.

Jak te wyniki przełożą się na wszystkie województwa w naszym kraju jeszcze nie wiemy. OKE w Krakowie podaje, że pełne zestawienia wyników tegorocznego egzaminu maturalnego, włacznie z egzaminami poprawkowymi, poznamy do 12 września.

Pełne zestawienie wyników z trzech województw TUTAJ