Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2009-08-04 04:17:08 przez system

Wyruszyli do Częstochowy po raz 28

Dzisiaj, we wtorek 4 sierpnia rozpoczęła swą peregrynację do stóp Jasnogórskiej Pani bocheńska grupa XXIX Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Pielgrzymka rusza z Krakowa 6 sierpnia, a do Częstochowy dotrze we wtorek 11 sierpnia.

Punktualnie o 7 w kościele św. Pawła Apostoła rozpoczęła się Msza św. po której ok. 50 pątników przeszło do Bazyliki św. Mikołaja. Tu oczekiwali na nią kustosz bazyliki ks. Zdzisław Sadko oraz burmistrz Bogdan Kosturkiewicz. Po krótkim nawiedzeniu bazyliki grupa uda się w kierunku Damienic a następnie na Kłaj.
Bocheńscy pielgrzymi jutro wieczorem dotrą do Krakowa, gdzie nocować będą tradycyjnie w klasztorze OO Karmelitów, a w czwartek 6 sierpnia spod Wawelu wyruszą, jako 3 grupa pielgrzymki krakowskiej, na pielgrzymi szlak, pięknymi okolicami Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W chwili obecnej do grupy zapisało się ok. 120 osób — reszta pątników, która nie wyruszyła z Bochni, dojedzie bezpośrednio z Krakowa.

Tradycja bocheńskiej grupy pielgrzymki krakowskiej sięga 1982 roku i nie została przerwana ani razu. Bochnia jest chyba ewenementem na skalę krajową, gdy mieszkańcy jednego miasta uczestniczą w dwu pielgrzymkach.
Gdy mówimy o rekordach nie sposób nie wspomnieć o kilku osobach, które na przeciągu owych 28 lat wspólnego pielgrzymowania jedynie sporadycznie nie skorzystały ze sposobności przejścia na nogach z Bochni do Częstochowy — zaliczyć do nich należy Piotrka Włodarczyka (od kilkunastu lat przyjeżdża na pielgrzymkę specjalnie… z USA), Staszka Dębosza, Jarka Leśniaka i Jacka Rybkę. Ostatnio, od kilku lat, na czele pielgrzymki kroczy niezmiennie rektor bocheńskiej WSE — Ryszard Szewczyk.