Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2015-06-16 14:07:42 przez system

Zatrzymano fałszerzy recept na leki onkologiczne

Bocheńscy policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy posługując się podrobionymi receptami usiłowali oszukać Narodowy Fundusz Zdrowia na kilka tysięcy złotych. Jeden z mężczyzn został złapany na gorącym uczynku, kiedy próbował zrealizować fałszywą receptę na terenie jednej
z bocheńskich aptek.

25 maja w jednej z bocheńskich aptek zjawił się 3-2letni mieszkaniec Węgrzc Wielkiich, który przedstawiając receptę wystawioną na inną osobę próbował wykupić leki onkologiczne o łącznej wartości ponad 2000 złotych.

Cena lekarstw po refundacji Narodowego Funduszu Zdrowia wyniosła zaledwie kilkanaście złotych. Ponadto lekarstwa te objęte były limitem sprzedaży i nie można było ich sprzedać więcej niż 2 opakowania na miesiąc. Z uwagi na to, że aktualnie apteka nie posiadała lekarstw na stanie, mężczyzna zdecydował, że zgłosi się po nie w dniu następnym, zamawiając ilość określoną na recepcie. Pracownik apteki nabrał podejrzeń co do autentyczności przedstawionej przez 32-latka recepty, dlatego w pierwszej kolejności skontaktował się z lekarzem, którego pieczątka widniała na dokumencie. Dzięki tej rozmowie udało się ustalić, że recepta jest sfałszowana, gdyż lekarz ten nigdy nie wypisywał takich specyfików.

O sprawie poinformowano bocheńską policję, która zorganizowała zasadzkę na oszusta. 26 maja, w momencie, kiedy 32-latek ponownie zjawił się w aptece, został zatrzymany przez funkcjonariuszy Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą oraz Wydziału Kryminalnego bocheńskiej jednostki.

W toku dalszych czynności ustalono, że mężczyzna nie działał sam. Dzięki współpracy z krakowskimi policjantami udało się zatrzymać w Krakowie drugiego z oszustów, tj. 33-letniego mieszkańca Krakowa, który wcześniej przekazał swojemu koledze kilkadziesiąt recept, które ten miał zrealizować w różnych aptekach. Policjantom udało się ustalić, że zatrzymany 32-latek zdążył zostawić fałszywe recepty w 8 różnych aptekach na terenie powiatu bocheńskiego, wszystkie na te same leki. W trakcie dalszych czynności bocheńskim śledczym udało się zabezpieczyć kilkanaście opakowań lekarstw, które oszuści zakupili w aptekach na terenie Kłaja i Niepołomic. Zatrzymani oszuści to osoby pracujące na co dzień w aptekach, mający wykształcenie farmaceutyczne.

Mężczyźni usłyszeli zarzuty usiłowania oszustwa na szkodę Narodowego Funduszu Zdrowia w celu uzyskania korzyści majątkowej, a także zarzut podrabiania dokumentu. Za popełnione przestępstwa grozi im kara do 8 lat więzienia. Zatrzymani oszuści zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Bochni i przekazani do dyspozycji prokuratora. Dodatkowo jeden z mężczyzn usłyszał zarzut oszustwa, który dotyczy zakupu lekarstw w Kłaju i Niepołomicach.

- Sprawa cały czas ma charakter rozwojowy, w związku z czym trwają czynności zmierzające do ustalenia, czy podejrzani nie dokonali oszustw w innych aptekach i jaka jest skala ich przestępczego procederu – wyjaśnia mł. asp. Łukasz Ostręga z bocheńskiej policji.