Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2016-03-16 10:28:03 przez system

Zatrzymano handlarzy nielegalnym tytoniem

Bocheńscy policjanci ujawnili i zabezpieczyli 18,5 kilograma tytoniu bez polskich znaków akcyzy. Podejrzanym w tej sprawie grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, a straty na rzecz Skarbu Państwa oszacowano na blisko 11 tysięcy złotych.

14 i 15 marca bocheńscy policjanci, zwalczający przestępczość gospodarczą, prowadzili działania wymierzone przeciwko osobom, działającym na szkodę Skarbu Państwa. Prowadzone działania zakończyły się ujawnieniem i zabezpieczeniem 18,5 kg nielegalnego tytoniu, w postaci suszonych liści i gotowej krajanki.

14 marca policjanci zabezpieczyli 11,5 kilograma suszonych liści tytoniu, które schowane były w gołębniku na terenie posesji u 56-letniego mieszkańca powiatu bocheńskiego. Tytoń, zapakowany w papierowe torby, był gotowy do zmielenia i przetworzenia w tzw. krajankę. Ponadto w trakcie przeszukania pozostałych pomieszczeń policjanci ujawnili kilka sztuk ostrej amunicji. Mężczyzna, przyznał się do posiadania nielegalnego tytoniu oraz amunicji, którą, jak oświadczył zbierał hobbystycznie. Teraz przeciwko mężczyźnie toczyć się będą dwa postępowania, pierwsze związane z popełnionym przestępstwem skarbowym, drugie dotyczące nielegalnego posiadania amunicji.

Dzień później ci sami policjanci, działając wspólnie z Inspektorami Kontroli Skarbowej Urzędu Kontroli Skarbowej w Krakowie, zatrzymali 34-letnią kobietę, podejrzewaną o posiadanie i handel wyrobami tytoniowymi bez polskich znaków akcyzy. 14 worków z nielegalną krajanką tytoniu, o łącznej wadze 7 kg policjanci ujawnili i zabezpieczyli na terenie jednego z bocheńskich lokali usługowych. W najbliższym czasie Policja przekaże materiały procesowe Urzędowi Kontroli Skarbowej w Krakowie, który zajmie się dalszym etapem postępowania wobec 34-letniej mieszkanki Bochni.

- Policjanci obliczyli, że na przestępczym procederze kobiety i mężczyzny Skarb Państwa mógł stracić blisko 11 tysięcy złotych. Podejrzanym o popełnienie przestępstwa skarbowego grozi kara pozbawienia wolności do lat 3, ponadto za nielegalne posiadanie amunicji mężczyzna może spędzić w więzieniu od 6 miesięcy do 8 lat - tłumaczy mł. asp. Łukasz Ostręga z bocheńskiej policji.