Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-06-10 11:47:25 przez Czas2012

Zielone siłownie to nietrafione inwestycje - co dalej z Budżetem Obywatelskim?

Komisja komunalna chciałby wnieść poprawki do regulaminu Budżetu Obywatelskiego. Według radnych mieszkańcy „idą na łatwiznę”, wybierając projekty placów zabaw i zielonych siłowni, których Bochnia ma już nadmiar.

Radny Marek Bryg zwrócił uwagę Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na problem z jakim mierzy się Urząd Miasta. Chodzi o place zabaw, których według Aldony Janiak, naczelniczki wydziału GKiOŚ, jest już bardzo dużo, a z zielonych siłowni „mało kto korzysta, chyba tylko wandale”. (O zielonych siłowniach czytaj TUTAJ

Radni uważają, że mieszkańcy wybierają dla swoich osiedli miejsca zabaw dla dzieci, bo są łatwe i szybkie do zrealizowania. Niemniej, po jakimś czasie, kiedy kończą się gwarancje i atesty, stają się istotnym problemem dla miejskiego budżetu. Jak mówi Janiak: „Mamy praktycznie co tydzień zgłoszenie zniszczenia i to nie są zniszczenia eksploatacyjne”. Jak podkreśla „to są bardzo drogie urządzenia, ale ciągle uszkadzane – nie przez dzieci, które się bawią, ale dorosłych, młodzież (ciężko powiedzieć)”.

Naczelnik uważa, podobnie jak radni, że gdyby placów było mniej, to mieszkańcy częściej by z nich korzystali i zwracali na siebie wzajem uwagę, co mogłoby ograniczyć defekty i wydatki.

Debatowano nad zmianą w Budżecie Obywatelskim (BO). Radny Bryg początkowo chciał zaapelować do mieszkańców, by ci skupili się na projektach inwestycyjnych, na drogach, czy chodnikach. Zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przy 50 tys. budżecie na każde osiedle jest to rzecz niemożliwa do zrealizowania.

Radna Banasiak wnosiła, by połączyć budżety dwóch osiedli i za te środki dokonywać inwestycji istotnych nie tylko dla mieszkańców, ale i miasta. Ale czy takie działanie byłoby zgodne z prawem?

Kolejną propozycję zaznaczyła Aldona Janiak – teoretycznie można by projekty BO organizować co dwa lata. Dałoby to 100 tys. zł na potrzeby danego osiedla. Ale na to potrzeba zmiany w regulaminie.

Komisja komunalna zadeklarowała rozmowy z radcami prawnymi oraz wydziałem promocji miasta (w którego gestii leży BO), by móc dokonać poprawek.

Siódma edycja BO zostanie zamknięta niebawem. Jeszcze do 15 czerwca można składać projekty dla każdego z 14 bocheńskich osiedli. Do rozdysponowania założono blisko 840 tys. zł na realizację projektów ogólnomiejskich.

DML