Kategoria: Bochnia - wydarzenia
Opublikowano: 2021-06-07 00:45:31 przez Czas2012

ZUS; wojenka o ptaki

Twórcy projektu Bochnia Ptasie Miasto, strony zajmującej się bocheńską przyrodą, zwrócili przez weekend uwagę na niedopatrzenia, które miały miejsce w czasie remontu budynku ZUSu. Według nich pracownicy zamurowują ptaki, które w tym momencie przechodzą okres lęgowy.

Budynek ZUSu przy ul. Kazimierza Wielkiego przechodzi termomodernizację, czyli tzw. ocieplanie. Mamy poważne wątpliwości czy przed remontem budynku została przeprowadzona inwentaryzacja ornitologiczna i czy ZUS wnioskował do RDOŚ o ew. usunięcie gniazd/siedlisk ptaków i nietoperzy. – pisał na stronie Ptasiego Miasta Ireneusz Cichy – Zdjęcia pokazują, że pod stropodachem budynku są gniazda ptaków. Dodam, że dwie ściany budynku są już osiatkowane i położony jest styropian. Jeżeli okaże się, że prace wykonywane są bez pozwolenia i nadzoru ornitologicznego to będzie problem

W odpowiedzi rzeczniczka ZUS wskazywała, że problemu nie ma, bo instytucja zadbała o wszelkie pozwolenia i profesjonalną firmę budowlaną: „Pracownicy firmy projektowej drobiazgowo sprawdzili, czy na elewacji, dachu i strychu budynku nie ma ptasich gniazd” – gdyby były, to ZUS zleciłby analizę ornitologiczną.

/media/user/images/upload/Czerwiec/Czerwiec 2021/ZUS_i_ptaki.jpg/media/user/images/upload/Czerwiec/Czerwiec 2021/ZUS_i_ptaki_2.jpgJednak, jak wskazuje Ireneusz Cichy, przedstawiając zdjęcia, pod stropodachem znajdują się gniazda sikorek, które pracowicie wyrzucają nieczystości swoich młodych. Jako, że jest to wysoki budynek mogą znajdować się tam też gniazda jerzyków. Pożytki z ich obecności bochnianie zaczęli doceniać niedawno. W okresie karmienia młodych, te małe, zwrotne ptaki potrafią wyłapać kilka tysięcy much i komarów dziennie. O tym jak bardzo są pomocne, świadczy chociażby inicjatywa śp. Roberta Dzieży, który w Budżecie Obywatelskim w 2021 r., poddał pod głosowanie projekt „Jerzyki na Jana”. W ramach niego zaplanowano budowę 12 budek lęgowych, które zostaną umieszczone na elewacji budynku nr 9 na ul. św. Jana. Dodatkowo znajdzie się tam tablica informująca o wyjątkowości tego gatunku ptaków.

Wczoraj w reakcji na słowa rzeczniczki Ireneusz Cichy pisał:

Pomimo zgłoszenia sprawy na policję, ocieplanie budynku wciąż trwa. Rzeczniczka ZUS Małopolska nie widzi żadnego problemu. Twierdzi, że ona nie widzi na zdjęciach gniazd ptaków i pracownicy budowlani także nie potwierdzają, że są gniazda. Podczas rozmowy telefonicznej dodała, że nie ma podstaw do wstrzymania prac.

RDOŚ Tarnów i Kraków potwierdza, że ZUS nie występował z wnioskiem o zlikwidowanie siedlisk ptaków na budynku. ZUS nie posiada ekspertyzy przyrodniczej! Wszystko to, co się dzieje, jest niezgodne z prawem.”

Sprawa nie została zamknięta.