Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2022-09-26 01:02:27 przez Czas2012

60. lat Szkoły Podstawowej Nr 5

W piątek 23 października odbyły się uroczystości związane z 60-leciem Szkoły Podstawowej Nr 5 w Bochni. To jedna z największych szkół podstawowych w mieście. Obchody przewidziano na dwa dni. W sobotę odbył się przyszkolny piknik.

Przez 60 lat funkcjonowania szkoły przeszło przez nią wiele pokoleń nie tylko bochnian ale i uczniów mieszkających w najbliższym sąsiedztwie miasta. Informacje o początkach placówki zachowały się w kronikach szkolnych, we wspomnieniach pracowników i uczniów. Na stronie szkoły widnieje jej historia w której czytamy o rozpoczęciu budowy szkoły w roku 1959.

Wykonawcą inwestycji było Miejskie Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane w Bochni, a ogólny koszt budowy wynosił wówczas ok. 9 milionów złotych. Obiekt został oddany do użytku 9 lutego 1962 roku. Budynek posiadał 15 izb lekcyjnych, pracownię fizyczno-chemiczną oraz biologiczną, salę gimnastyczną, bibliotekę, świetlicę, kuchnię, gabinet lekarski i dentystyczny oraz kancelarię, sekretariat i pokój nauczycielski. W oddzielnym skrzydle szkoły znajdowało się 2-pokojowe mieszkanie dla kierownika szkoły oraz 1-pokojowe dla woźnego. Obiekt posiadał centralne ogrzewanie, elektrykę, zaś do kuchni, pracowni fizyczno-chemicznej i mieszkań był podłączony gaz.

Po zmianie rejonizacji od nowego roku szkolnego (1962) do „Piątki” uczęszczały dzieci z ul. Kazimierza Wielkiego oraz ulic położonych na południe od głównej arterii Kraków- Przemyśl. Do rejonu należały też wsie: Kolanów, Kurów, Dołuszyce.

Od tamtej pory zmieniło się sporo. Szkoła, jak wiele innych, zaczynała w głębokim PRLu i należała do tzw. tysiąclatek. Przez lata budynek był kilkukrotnie rozbudowywany, tak, że obecnie znajdują się w nim dwie sale gimnastyczne jedna nad drugą. Wielokrotnie zmieniali się kierownicy i dyrektorzy. Pierwszym kierownikiem był Adam Inwałd, później był nim Jerzy Inwałd.

W 1968 nadano szkole patronat – im. Karola Świerczewskiego. Imię to nie dotrwało do dziś i wraz z upadkiem komuny zostało zastąpione imieniem wybitnego malarza dziejów Polski Jana Matejki.

Uczniowie bocheńskiej” Piątki” bardzo chętnie korzystali z sali gimnastycznej i boiska sportowego, gdzie królowała piłka ręczna. W tej dziedzinie sportu nie mieli sobie równych – czytamy na stronach szkoły i tak rzeczywiście było. Szkoła słynęła z klas sportowych, w których dominował szczypiorniak. W roku 1968 w Szkolnej Lidze Piłki Ręcznej Chłopców i Dziewcząt szkół podstawowych Bochni zajęli I miejsce. W szkole działał Szkolny Klub Sportowy - dwie sekcje: piłka ręczna i gimnastyczna. Tradycją stało się organizowanie zimą przed szkołą naturalnego lodowiska. Kilka razy z rzędu placówka uczestniczyła w konkursie na najlepsze lodowisko w województwie zajmując za każdym razem I miejsce.

W wakacje budynek szkoły bywał udostępniany koloniom letnim. Odpoczywały w nim dzieci pracowników Warszawskich Zakładów Mechanicznych Nr 2, dzieci z Łodzi oraz Olsztyna w ramach wymiany Bochnia - Olsztyn. W „ Piątce” organizowane były też półkolonie dla dzieci z bocheński szkół.

W pamięci uczniów zachowało się wiele nazwisk nauczycieli którzy przez lata byli oddanymi pedagogami. Szeroko o historii szkoły można przeczytać na jej stronach – TUTAJ.

W piątek na sali gimnastycznej odbyła się oficjalna uroczystość. Było obecnych wielu gości wraz z władzami samorządowymi.

Foto: Łukasz Chojecki UM