Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2022-09-19 11:19:52 przez Czas2012

Czy i kiedy w Bochni powstanie nowa szkoła podstawowa?

Takie pytanie zadają sobie zarówno władze miasta jak i mieszkańcy, szczególnie rejonu północnej Bochni. Temat nowej podstawówki wybrzmiewa czasami podczas posiedzeń radnych. Jak wyglądają przygotowania do nowej inwestycji?

Budowa nowej szkoły podstawowej, w północnej części miasta, ujęta jest już od ponad 12 lat w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego Miasta Bochnia. Ta część miasta stała się prawie dzielnicą przemysłową. Usytuowanych jest tu wiele zakładów produkcyjnych takich jak choćby Stalprodukt, mieszka tutaj spora ilość rodzin, a w ostatnich latach ten rejon zaczął rozwijać się bardzo szybko. Bliskość Bocheńskiej Strefy Ekonomicznej powoduje, że budowane są prywatne zakłady produkcyjne jak też usługowe. Przybywa nowych domów, a co jest z tym związane również dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Obecnie dzieci z tego terenu dowożone są do szkół usytuowanych w centrum miasta, a konkretnie do szkół podstawowych nr 1 i nr 2. Wszystko to powoduje, że pojawia się konieczność budowy w tym rejonie placówki edukacyjnej.

Innym powodem jaki podaje Magistrat by brać pod uwagę budowę nowej szkoły jest to, że Szkoła Podstawowa nr 1, mieszcząca się w ścisłym centrum miasta, korzysta z dwóch lokalizacji. Oddziały przedszkolne i klasy od 1 - 4 mieszczą się w budynku przy ulicy Białej 2 , a klasy od 5 - 8 przy ulicy Gołębiej. To jest pewne utrudnienie, zarówno dla dzieci jak również dla dyrekcji i nauczycieli szkoły. W szkole nie ma komfortowych warunków do nauczania jak i rekreacji uczniów. Do planowanego obiektu nowej szkoły proponuje się przeniesienie obydwu oddziałów. Miasto jako właściciel przeznacza na tę inwestycję działkę o powierzchni około 4 hektarów mieszczącą się w okolicach ul. St. Staszica.

Jak informuje wiceburmistrz miasta Robert Cerazy: „Wprawdzie, na terenie północnej Bochni budowa nowej szkoły podstawowej jest uwzględniona w strategii rozwoju miasta i w dokumentach planistycznych, ale żeby taki obiekt mógł zaistnieć, musi to być poprzedzone różnego rodzaju analizami. Trzeba brać pod uwagę ile mamy szkół, jak będzie wyglądała demografia, jaki będzie przyrost młodych mieszkańców miasta. Perspektywy w tym zakresie są niezadowalające, gdyż do 2030 roku będziemy na takim samym poziomie jak teraz. Na pewno trzeba myśleć o tym w sposób perspektywiczny. Jeszcze długa droga przed nami, zanim taka decyzja zapadnie i umożliwi powstanie placówki oświatowej w tamtym miejscu."

Burmistrz Stefan Kolawiński dodaje: “Myślimy o tym. Ponieważ do nowego obiektu będzie przeniesiona Szkoła Podstawowa nr 1, to znacznie wcześniej musimy zaplanować co zrobić z obydwoma obiektami zajmowanymi obecnie przez szkołę. Jak je zagospodarować, czy to będzie sprzedaż, a może coś poprzenosić do zwolnionych obiektów? To wymaga poważnego zastanowienia. Jako pierwszy krok, sugerowałbym zlecenie koncepcji zabudowy tego obiektu. Ważne jest aby te “klocki”, które są do ustawienia, sensownie rozmieścić. Trzeba również pomyśleć o drogach dojazdowych, oraz całej pozostałej infrastrukturze".

Mimo, że do rozpoczęcia budowy nowej szkoły podstawowej jeszcze długa droga to zaczyna się ona już pojawiać na horyzoncie inwestycyjnym. Czas pokaże kiedy i w jakiej formie się ten projekt urzeczywistni.

Krzysztof Stompór
Foto: SP Nr 1 w Bochni, FB