Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2020-07-13 21:18:07 przez eb

I LO: wiceminister Obrony Narodowej zainaugurował nowy kierunek

Konferencja prasowa w I LO na temat nowego profilu nauczania

Pisaliśmy już, że w I LO, jedynej szkole średniej w Małopolsce, powstanie klasa o zupełnie nowym profilu – cyberbezpieczeństwo. 7 lipca w „ogólniaku” odbyła się konferencja prasowa z udziałem wiceministra Obrony Narodowej, który specjalnie przyjechał by oficjalnie potwierdzić rozpoczęcie przygotowań by od września 2021 ruszyła edukacja młodzieży w tym kierunku. Podczas spotkania przed budynkiem I Liceum przedstawiono cele i założenia tej inicjatywy. Poniżej prezentujemy, z niewielkimi skrótami, wypowiedzi osób zaangażowanych w tę sprawę.

Marcin Ociepa, wiceminister Obrony Narodowej: – Musimy się mierzyć jako Polska i jako członek NATO ze zjawiskami współczesnymi do których należy cyberterroryzm czy też cyberzagrożenia, których doświadczają wszystkie państwa na świecie. Jakoś tak się dzieje, że nasze otoczenie geopolityczne wykazuje szczególna aktywność w cyberprzestrzeni, stanowiąc dla nas bezpośrednie zagrożenie. Nie ma wątpliwości, że państwo polskie musi dzisiaj stawiać tym wyzwaniom czoła. Utworzyliśmy Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego, kształcimy kolejne kadry w ramach Wojskowej Akademii Technicznej. Ale chcielibyśmy bardzo mocno zainwestować, taka była decyzja ministra ON, w szkolnictwo średnie. Tak że, wybitne szkoły, w każdym województwie mogą wziąć w tym udział. Chcę serdecznie pogratulować powiatowi bocheńskiemu i I LO za to, że zostali wybrani jako jedyna w Małopolsce szkoła, gdzie powstanie klasa cyberbespieczeństwa. To wielkie wyróżnienie, świadczące o tym, że szkoła przygotowała bardzo dobry wniosek i że władze powiatu chcą inwestować w przyszłość. Bardzo serdecznie gratuluję i dziękuję panu posłowi Stanisławowi Bukowcowi za zaangażowanie i promocję tego tematu. Nie wiem jak często bywali w Bochni ministrowie ON, ale przyjechałem tutaj aby państwu podziękować za to zaangażowanie, i pokazać jak pięknie można nawiązać do tych tradycji wojskowych. Ale również – jak połączyć tradycję z nowoczesnością. To wymaga wybitnych liderów: politycznych, społecznych i edukacyjnych, których, jak się okazuje, w Bochni nie brakuje!

Stanisław Bukowiec, bocheński poseł: – Od września 2021 roku powstanie klasa cybrbezpieczeństwa w I LO. Będą tam poszerzona zajęcia z matematyki, z fizyki, będzie kryptografia, zabezpieczenie danych. Zajęcia będą prowadzone nie tylko przez tutejszych nauczycieli ale również przez fachowców z WAT. Ministerstwo ON przewiduje na ten cel 5,5 mln zł. To jest inwestycja, zarówno w kadry jak i w sprzęt, po to aby młodzież miała jak najlepsze warunki do zdobywania wiedzy.

Jolanta Kruk, dyrektor I LO: – Kto nie idzie naprzód ten się cofa! Wielu naszych absolwentów wybierało jako dalszy kierunek kształcenia WAT bądź WAM. Dlatego postanowiliśmy aspirować o ten projekt. Pod uwagę brane były wyniki matur rozszerzonych z matematyki i fizyki. Osiągamy na tym polu bardzo dobre wyniki i to w głównej mierze zadecydowało o przyznaniu nam tego certyfikatu. Przed stu laty nasza szkoła była gimnazjum humanistycznym, a dziś mamy już cztery klasy o profilu matematyczno – fizycznym, więc ten projekt był w sam raz dla nas!

Starosta bocheński, Adam Korta: – Dziękuję panu ministrowi za to, że ta szkoła została, jako jedyna w województwie małopolskim wybrana do tego aby nauczać tutaj cyberbezpieczeństwa. Dziękuję również panu posłowi Stanisławowi Bukowcowi, który od początku był patronem tego pomysłu. Muszę się też pochwalić panie ministrze, że w II LO postanowiliśmy otworzyć klasę o profilu mundurowym. Liczyliśmy na jedną, 32 – osobową klasę. Tymczasem zgłosiło się już ok. 100 absolwentów szkół podstawowych. Całkiem możliwe, że powstaną dwie klasy o profilu mundurowym. Dodatkowo chcę się pochwalić zdawalnością matur. Plasujemy się zawsze w czołówce. W zeszłym roku zdawalność matur w powiecie bocheńskim była na 1 miejscu w okręgu tarnowskim. Zatem ten pomysł, aby kolejne zadania były lokowane tutaj jest słuszny. I bardzo za to w imieniu młodzieży ale i społeczności lokalnej serdecznie dziękuję!