Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2019-09-10 11:34:21 przez Czas2012

II LO: Narodowe Czytanie na każdej lekcji

9 września 2019 r. w II LO w Bochni uczniowie i nauczyciele przyłączyli się po raz pierwszy do ósmej już ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania pod patronatem honorowym pary prezydenckiej. Akcja zapoczątkowana w 2012 roku przez Prezydenta RP cieszy się ogromnym zainteresowaniem i służy zachęcaniu do poznania wielkich dzieł literatury polskiej oraz promowaniu czytania- piszą organizatorzy akcji w II LO.

Narodowe Czytanie zostało zainicjowane wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Na obecne, ósme Narodowe Czytanie Para Prezydencka wybrała osiem polskich nowel charakteryzujących się różnymi stylami, powstałych w różnych epokach literackich – od romantyzmu przez pozytywizm aż do dwudziestolecia międzywojennego.

Młodzież II LO wspólnie z nauczycielami poświęciła na czytanie 10 minut każdej lekcji. Społeczność szkolna miała okazję zapoznać się m in. z takimi utworami jak: ”Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, czy „Rozdziobią nas kruki i wrony…” Stefana Żeromskiego.

Mamy nadzieję, że  literatura – tak niezwykle klasyczna, ale z drugiej strony napisana przez tak wielkie postaci historii polskiej literatury – była dla Wszystkich prawdziwą przyjemnością, a w wielu przypadkach także okazją do przypomnienia lektur szkolnych – podkreślają nauczyciele odpowiedzialni za tegoroczną akcję. Szkolnymi koordynatorami akcji były Panie: Beata Kołodziej, Katarzyna Matras i Elżbieta Zagórska.