Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2023-03-25 15:42:33 przez KacperGlod

Krzysztof Żurek z Bochni, zwycięzcą Euro Skills Poland!

Krzysztof Żurek, dwudziestotrzylatek z Bochni wygrał konkurs EuroSkills Polska, który odbył się w Zespole Szkół Nr 1 w Bochni i będzie reprezentował nasz kraj we wrześniu na mistrzostwach Europy w Gdańsku. Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystej gali. Imprezie towarzyszyły Targi Pracy dla absolwentów szkoły.

  • To ogromne wyróżnienie i zaszczyt, że mogliśmy zorganizować taki konkurs właśnie w Bochni w zagłębiu branży chłodniczej. Gratuluję, wszystkim uczestnikom. Poziom ich umiejętności zawodowych jest naprawdę wysoki. Tym bardziej cieszy fakt, że to właśnie zawodnikowi z Bochni udało się zwyciężyć. Dziękuję Pani Elwierze Bohdanowicz i Panu Wojciechowi Migadałowi z firmy Bolarus za współpracę . Dziękuję również sponsorom, bez których trudno byłoby to wydarzenie zorganizować na tak wysokim poziomie, a dzięki ich wsparciu szkoła otrzymała sprzęt o wartości blisko 70 tysięcy złotych. Sprzęt, który teraz posłuży do nauki zawodu - mówi Starosta Bocheński Adam Korta.

Konkurencja w branży chłodnictwo i klimatyzacja została zorganizowana po raz pierwszy i to właśnie bocheńskiemu Mechanikowi przyszedł zaszczyt przygotowania tego wydarzenia. Jednak konkurs nie mógł by się odbyć gdyby nie zaangażowanie oraz wsparcie merytoryczne i finansowe głównego partnera konkursu czyli firmy Bolarus S.A.

Do konkursu zgłosiło się 11 osób z całego kraju przy czym do finałowej rozgrywki zakwalifikowało się tylko 4 zawodników. Zawodnicy w finale otrzymali dwa zadania do wykonania. Pierwszym było zamontowanie zestawu klimatyzacji. Liczył się czas zadania, ale również precyzja wykonania. Drugim zadaniem była naprawa uszkodzonego układu chłodniczego.

Krzysztof Żurek, który jest absolwentem Mechanika, a obecnie pracownikiem firmy Igloo zdobył złoty medal i powołanie do polskiej kadry na EuroSkills Gdańsk 2023. Został również objęty całorocznym programem szkoleniowym, przygotowującym do tych prestiżowych, największych zawodów umiejętności w Europie. Otrzymał również upominki od Starostwa Powiatowego w Bochni i firm Carel i AIFO.

Podczas uroczystej gali medale od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji otrzymali również Starostwo Powiatowe w Bochni, Firma Bolarus oraz Zespół Szkół Nr 1 w Bochni za najlepiej jak dotąd zorganizowaną edycję specjalną konkursu.

Poziom zawodów był wysoki i bardzo wyrównany. Najlepszy okazał się zawodnik z Bochni, który poradził sobie z obiema konkurencjami i jako jedyny usunął wszystkie usterki, tuż za nim uplasował się Kamil Stencel z Kościerzyna. Poziom zaawansowania i rozwiązania problemu świadczy o tym że doświadczenie w klimatyzacji uczestników przekłada się również na doświadczenie w pracy z urządzeniami chłodniczymi — mówił Wojciech Migdał członek Jury, ekspert z firmy Bolarus.

Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwało jury w składzie: prof. dr hab. inż. Beata Niezgoda-Żelasko z Politechniki Krakowskiej, Wojciech Migdał ekspert firmy Bolarus S.A. oraz Sebastian Karwasiński nauczyciel Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni.

Merytoryczny nadzór nad konkursem z branży chłodniczej i klimatyzacji sprawowała bocheńska firma Bolarus S.A. oraz nauczyciel z Zespołu Szkół Nr 1. Patronat nad wydarzeniem objął starosta bocheński Adam Korta.

Sponsorami odbywającej się w Bochni konkurencji byli: BOLARUS S.A, AIFO, Fundacja ABJ, CAREL, POPULARNA POPŁAWSCY, POPRAWA S. K. A, SANHUA, SECOP GMBH, ZYMETRIC SP. Z O.O.

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni/Patryk Salamon