Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2020-04-26 19:40:01 przez Czas2012

Maturzyści zakończyli szkołę – niestety inaczej niż zwykle

872 uczniów ostatnich klas liceów ogólnokształcących i techników (włącznie z 25 uczniami I LO dla dorosłych w ZS nr 3 w Bochni) ukończyli w piątek zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. Ze względu na panującą sytuację epidemiczną zostali sklasyfikowani zdalnie. Niestety, nie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego wraz jego całym urokiem pożegnań, ostatnich przemówień i ostatnich spotkań w murach szkoły.

Niektóre szkoły jak na przykład Zespól Szkól Nr 2 w Bochni żegnały swoich maturzystów za pośrednictwem mediów społecznościowych, gdzie na FB szkoły pojawiły się życzenia od dyrekcji i uczniów. W innych szkołach do absolwentów swoje słowa kierowali dyrektorzy za pomocom szkolnych platform komunikacyjnych. Ciekawy list do maturzystów napisał Jan Balicki, dyrektor Zespołu Szkoł Nr 1, który oprócz gratulacji i podziękowań zawarł w nim również przemyślenia na temat zaistniałej sytuacji. Pisał m.in.:

Choć w ostatnich latach nasza szkolna rzeczywistość bogata była w niecodzienne wydarzenia zakłócające normalny rytm pracy szkoły, to zapewne jeszcze kilka miesięcy wcześniej nikt z nas nie wyobrażał sobie takiej chwili naszego rozstania. Kiedy oswoiliśmy się już z remontami, rozbudową i termomodernizacją obiektu, kiedy pogodziliśmy się ze zmianami zachodzącymi w prawie oświatowym i systemie szkolnym, kiedy ciepło przyjęliśmy podwójny rocznik pierwszoklasistów, zostaliście pozbawieni możliwości bezpośrednich, codziennych „normalnych” szkolnych spotkań z nauczycielami i rówieśnikami. Tak nie było nigdy wcześniej w powojennej historii naszej szkoły.

Niewidzialny dla nas mikroskopijny wirus zdemolował nasze plany i zamiary na przyszłość. Kolejny raz natura zadrwiła z naszych naukowych i technologicznych osiągnięć sprawiając, że na naszych oczach globalna wioska skurczyła się do ogniska domowego.

Gdy wydawało się Wam, że już niemal wszystko układa się po Waszej myśli, że za Wami niemal cztery lub trzy lata nauki, pomyślnie zdane egzaminy i już tylko ostatni skok przez maturalny próg dzieli Was od dorosłości i samodzielności, studenckiego życia lub w pracy zawodowej, otrzymaliście trudną i dotkliwą lekcję. Życie udowodniło kolejny raz, jak bardzo jest nieprzewidywalne. Że, to taka trudna interdyscyplinarna gra, w której, gdy wydaje się że mamy już w rękach wszystkie atu, życie zmienia reguły gry i mówi szach. Teraz już wiecie, jak bardzo trudno zaplanować przyszłość, jak wiele jednak zależy nie tylko od nas i jak trudno osiągnąć to, co się pragnie.

Parę słów do absolwentów skierował także Adam Korta, starosta bocheński.

Życzę Wam drodzy absolwenci abyście, pomimo tej trudnej sytuacji w jakiej się wszyscy znaleźliśmy, potrafili odnaleźć radość z tego, że kończycie dzisiaj szkołę. Mam nadzieję, że te lata jakie spędziliście w szkolnych murach przygotowały Was do tego by przyjmować cenne lekcje jakich udzieli wam życie, a Wasi przyjaciele, jakich poznaliście w szkole pozostaną z Wami na zawsze - mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Zgodnie z aktualnymi rozporządzeniami Ministerstwa Edukacji matura rozpocznie się 8 czerwca i odbędzie się tylko w formie pisemnej.

Foto: Zakończenie roku maturzystów Zespołu Szkół nr 1 - 2012 rok.