Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2022-04-05 00:51:38 przez KacperGlod

"Our Safety" - uczniowie 1 LO w Bochni edukują nt. bezpieczeństwa

Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Bochni realizują projekt "Our Safety" w ramach ogólnopolskiej olimpiady. Ma on na celu edukację na temat zagrożeń i niebezpiecznych sytuacji, z którym możemy mierzyć się na co dzień

Projekt "Our Safety" ma na celu zwiększenie świadomości wśród dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa, pierwszej pomocy oraz zagrożeń w życiu codziennym. Uczniowie ogólniaka chcą uświadomić społeczeństwu, jak postępować w kryzysowych sytuacjach i pomagać w przypadku omdleń czy braku oddechu u osoby poszkodowanej. Wiedzę potrzebną do przeprowadzania zajęć czerpią z własnych umiejętności i doświadczeń - Asia, Ola oraz Jasiek są ratownikami WOPR, a Agata jest harcerką w stopniu samarytanki.

Projekt realizowany jest w formie prelekcji w szkołach podstawowych oraz przedszkolach na Bocheńszczyźnie. Do tej pory odwiedzili Szkołę Podstawową nr 2 w Bochni, Szkołę Podstawową w Nowym Wiśniczu i w Marszowicach oraz Przedszkole Nr 5 w Bochni. Dzieci dowiadują się na prelekcjach jak postępować w przypadku burz, upalnych dni, przegrzania czy zgubienia się w górach. Jak prawidłowo pomóc komuś w wypadku omdlenia, jak ułożyć kogoś w pozycji bocznej bezpiecznej oraz jak przeprowadzić resuscytację krążeniowo-oddechową. Poznają także sprzęty ratownicze przydatne ratownikom do ratowania ludzkiego życia. Na koniec zajęć każdy biorący udział w zajęciach dostaje ulotkę, na której znajdują się informacje o pierwszej pomocy. Do tej pory przeszkolili już 400 osób!

Ponadto autorzy działają także na Instagramie, gdzie publikują wpisy edukacyjne oraz informacyjne. Uczniowie ukazują efekty swoich prac również na pozostałych profilach społecznościowych.

Inicjatywa jest częścią ogólnopolskiej olimpiady “Zwolnieni z Teorii” skierowanej do studentów i licealistów, którzy realizują własne projekty społeczne czy inicjatywy, zmieniające otoczenie na lepsze.