Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2022-07-04 15:36:51 przez Czas2012

Sięgając gwiazd – ciekawy projekt bocheńskich uczennic

Uczennice 1 LO w Bochni zrealizowały autorski projekt o spektrum autyzmu "Sięgając gwiazd". Anna Bałut, Natasza Morawiec i Julia Wójcik łamały stereotypy i edukowały młodzież ze szkół podstawowych oraz średnich.

Końcem roku szkolnego w 1 Liceum Ogólnokształcącym odbyły się warsztaty z udziałem zaproszonych gości: dyrektor szkoły Jolanty Kruk, Kingi Pałki, dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni oraz Adama Surmacza, ucznia klasy trzeciej tej szkoły, u którego 6-letniej siostry zdiagnozowano spektrum autyzmu. Uczestnicy poznawali przyczynę i skutki tej tajemniczej jeszcze choroby, która powoduje izolację od świata.

W Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni, Szkole Podstawowej w Damienicach i Zespole Szkół Gminnych w Nieszkowicach Małych dziewczyny przeprowadziły "lekcje akceptacji", które miały za zadanie pokazać jak funkcjonują i odbierają rzeczywistość osoby w spektrum autyzmu. W tych prelekcjach uczestniczyło niemal 200 osób.

Oprócz spotkań na żywo, dziewczęta aktywnie prowadzą media społecznościowe - Facebooka i Instagrama - gdzie publikują materiały dotyczące tego zagadnienia.

Ich projekt jest realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii", która wspiera inicjatywy młodych.