Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2019-12-04 23:23:43 przez Czas2012

Z Łapanowa do Włoch na praktyki

23 uczniów z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie przebywało na czterotygodniowych stażach we Włoszech. Uczniowie zdobywali doświadczenie zawodowe pracując w miejscach gdzie mogli doskonalić swój profil nauki. Na praktykach przebywali logistycy, przyszli rolnicy, kucharze oraz specjaliści od reklamy.

Wizytę i pobyt we Włoszech opisują organizatorzy:

„Włoska mobilność – fundamentem europejskiej kariery" to projekt realizowany przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. św. Jana Pawła II w Łapanowie, skierowany do uczniów kształcących się z zawodach: technik logistyk, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik rolnik i technik organizacji reklamy.

W projekcie uczestniczyła grupa 23 uczniów, którzy m.in. przebywali na czterotygodniowych stażach we Włoszech. Dla młodych ludzi był to czas zdobywania nowych doświadczeń życiowych i zawodowych. Główny cel projektu to podniesienie wiedzy oraz umiejętności językowych i zawodowych, a tym samym zwiększenie szans na rynku pracy w przyszłości – piszą organizatorzy.
Podczas praktyk logistycy wykonywali zadania związane z realizacją zamówień zgodnie z potrzebami klienta, sporządzali dokumentację magazynową oraz dokonywali inwentaryzacji magazynowej. Rolnicy prowadzili działania związane z hodowlą zwierząt, pielęgnacją roślin, ekologiczną uprawą owoców i warzyw, a także zbiorem plonów i przygotowaniem ich do sprzedaży. Gastronomia sporządzała potrawy i napoje, pracowała przy obsłudze gości oraz wykonywała i dekorowała wyroby cukiernicze. Reklama projektowała materiały promocyjne wykorzystując programy do tworzenia i edycji grafiki wektorowej i rastrowej, a także składała filmy i tworzyła strony www.
W trakcie praktyk uczniowie porozumiewali się w języku angielskim i włoskim przez co znacząco podnieśli swoje umiejętności językowe.
Staże obfitowały także w liczne atrakcyjne wyjazdy pozwalające poznać historię, kulturę, tradycję i zabytki Włoch. Uczniowie zwiedzili: Florencję, Wenecję, Bolonię i Rimini. Wielu pozytywnych emocji dostarczył im mecz na stadionie w Bolonii. W rozgrywkach zorganizowanych w ramach Mistrzostw Europy U-21 w piłce nożnej drużyna z Polski odniosła zwycięstwo nad gospodarzami.
Obecnie młodzież podejmuje działania upowszechniające projekt. Wykonano już broszury i prezentację promującą zadanie, a także zorganizowano spotkania z uczniami szkoły, podczas których uczestnicy opowiedzieli o swych doświadczeniach związanych z realizacją zadania.