Kategoria: Edukacja
Opublikowano: 2022-09-04 00:12:15 przez KacperGlod

Zarząd powiatu odwiedził bocheńskie szkoły średnie

Wczoraj wystartował nowy rok szkolny. Stan przygotowań do nowego roku szkolnego sprawdzał Starosta Bocheński Adam Korta wraz z Wicestarostą Ryszardem Drożdżakiem oraz członkami Zarządu: Jerzym Błoniarzem, Markiem Rudnikiem oraz Rafałem Rudką. Liczba uczniów w szkołach powiatowych jest największa od lat. W stosunku do zeszłego roku to blisko 500 uczniów więcej.

Samorządowcy wizytowali II Liceum Ogólnokształcące w Bochni, Zespół Szkół nr 1 w Bochni oraz Zespół Szkół nr 3 w Bochni. Celem spotkania była ocena stanu przygotowania placówek do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zarząd ocenił efekty przeprowadzonych remontów oraz zweryfikował ewentualne potrzeby inwestycyjne placówek.

Widać ogrom pracy, która od lat jest wykonywana w szkołach. Priorytetem Zarządu Powiatu jako organu prowadzącego jest zapewnienie jak najlepszych warunków nauki dla uczniów. Młodzież docenia nasze szkoły, co przekłada się na ilość uczniów wybierających placówki w Powiecie Bocheńskim. Fenomenem jest II Liceum Ogólnokształcące w Bochni, które jeszcze w 2018 roku miało 173 uczniów, a w tym roku naukę zaczeło tam aż 618 młodych ludzi - powiedział Adam Korta, starosta bocheński.

/media/user/images/upload/Wrzesien/wrzesien 2022/DSC_9746.jpg

Klasy ósme na terenie powiatu ukończyło w tym roku 1555 uczniów, a do klas pierwszych w szkołach powiatowych przyjęto 1628. Oznacza to, że szkoły przyciągnęły również uczniów z innych powiatów. Największym zainteresowaniem cieszył się Zespół Szkół nr 1 czyli „Mechanik”, który do klas pierwszych przyjął 510 uczniów.

Biorąc pod uwagę rodzaj szkół, najpopularniejsze są technika, w którym naukę zacznie 797 uczniów. W liceach będzie to 610 uczniów a w szkole branżowej 1 stopnia 221 uczniów. Podobne proporcje są wśród wszystkich uczniów. W szkołach łącznie naukę rozpoczęło 5195 uczniów z czego w technikach 2730, w liceach 1906, a w szkołach branżowych 559 uczniów.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie prowadzona jest jeszcze rekrutacja do dwuletniej Branżowej Szkoły II Stopnia do klasy pierwszej dwuletniej Branżowej Szkoły II Stopnia – dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia i ZSZ.

Info i fot: Powiat Bocheński