Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2023-07-23 15:25:41 przez KacperGlod

"Bezpieczny przejazd". Akcja policji w Rzezawie

W czwartek, 13 lipca, na przejeździe kolejowym w Rzezawie, w powiecie bocheńskim, policjanci z wydziałów ruchu drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Bochni przeprowadzili akcję ukierunkowaną na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych. Była to również kolejna odsłona wakacyjnej akcji profilaktycznej pn. „Przepis do ręki Kierowcy”.

Miejsce prowadzenia działań wybrane zostało nieprzypadkowo. Przejazd kolejowy w Rzezawie jest miejscem gdzie często dochodzi do wykroczeń i incydentów wynikających z niestosowania się do przepisów ruchu drogowego. Przedsięwzięcie realizowane było dwupłaszczyznowo. Zadaniem drona zawieszonego w powietrzu nad przejazdem było rejestrowanie wykroczeń kierowców takie jak niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, wjeżdżanie na przejazd, gdy opuszczanie zapór zostało rozpoczęte lub ich podnoszenie nie zostało ukończone. Ponadto kierowcom oczekującym na otwarcie przejazdu oraz pieszym wręczane były ulotki zawierające najważniejsze przepisy związane z przejazdami kolejowymi.

Działanie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem mediów i poparciem lokalnych mieszkańców, którzy w rozmowach z funkcjonariuszami potwierdzali, że na tym przejeździe kierowcy często lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa. Podczas akcji kierowcy zachowywali się jednak wzorowo i do rażących naruszeń nie dochodziło.

Na przejazdach kolejowych w Małopolsce w 2020 roku doszło do 98 kolizji i 5 wypadków (w których rannych zostało 5 osób). W roku 2021 doszło do 112 kolizji, 7 wypadków (z 10 rannymi), natomiast w roku 2022 do 85 kolizji, 2 wypadków (5 rannych) a w roku 2023 doszło już do 40 kolizji i 1 wypadku, w którym zginęła 1 osoba, a 5 zostało rannych.

Trwa wakacyjny czas odpoczynku i relaksu. Jednak to właśnie latem dochodzi do najcięższych w skutkach wypadków drogowych. Aby zminimalizować ryzyko wypadku, korzystajmy z dróg w sposób bezpieczny, rozsądny, zgodny z przepisami - przypomina Komenda Powiatowa Policji w Bochni.

Info: KPP w Bochni