Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2023-06-04 09:16:54 przez Czas2012

Mariusz Zając z Wiesławem Krajewskim o funduszach rządowych w Trzcianie. Na tapecie drogi, inwestycje i… tradycja regionalna.

Drugie już spotkanie z cyklu „Fundusze rządowe dla Ziemi Bocheńskiej” organizowane z inicjatywy radnego Rady Powiatu Bocheńskiego Mariusza Zająca, tym razem zawitało do Trzciany. Z udziałem zaproszonych gości, Posła na Sejm RP Wiesława Krajewskiego oraz wójta gminy Trzciana Cezarego Stawarza podejmowano tematy dotyczące zarówno zrealizowanych inwestycji, jak i możliwych perspektyw wykorzystania nowej puli środków.

„To mieszkańcy są specjalistami od tego, gdzie i jaka inwestycja powinna być zrealizowana”

Podobnie jak 18 maja w Łapczycy, tak i w Centrum Kultury i Turystyki w Trzcianie spotkanie przybrało formę panelu dyskusyjnego, w którym każdy zainteresowany mógł wziąć udział. Punktem wyjścia do rozpoczęcia dyskusji były słowa prowadzącego Mariusza Zająca, który wskazał, że to właśnie mieszkańcy wiedzą najlepiej jakie są potrzeby lokalnej społeczności i które z inwestycji należałoby określić słowem „priorytet”.

„Dzięki środkom rządowym w każdej miejscowości udało się zrealizować konkretne zadanie”

W swoim wystąpieniu wójt gminy Trzciana Cezary Stawarz podkreślił, jak ważne dla gminy są dofinansowania, które płyną z różnego rodzaju programów organizowanych na szczeblu rządowym. „Rzeczywiście tych środków jest rekordowo dużo i porównując to z zeszłą kadencję, to się tego nie da porównać. (…) To jest współpraca wszystkich – mamy sołtysów, mamy radnych, mamy wielu przedsiębiorców, którzy tutaj działają wspólnie, dlatego ta nasza gmina pięknie się rozwija.” - dodał Cezary Stawarz.

Poseł Krajewski: „Patrząc z perspektywy trzech ostatnich lat możemy z dumą powiedzieć, że przeszliśmy suchą stopą ten trudny czas”

Problematyka lokalna była kluczowym zagadnieniem spotkania zorganizowanego w Trzcianie, natomiast nie zabrakło wątków dotyczących ogólnokrajowej sytuacji, która miała miejsce na przestrzeni ostatnich kilku lat. Tematykę tę szczególnie poruszał poseł na Sejm RP Wiesław Krajewski, nawiązując do trudności z jakimi musiał się uporać rząd premiera Mateusza Morawieckiego. „Rząd polski, Prawa i Sprawiedliwości, Zjednoczonej Prawicy pod kierownictwem Pana premiera Mateusza Morawieckiego w sposób niebywały, z ogromną determinacją po pierwsze ratował gospodarkę, ratował całe życie publiczne, a jednocześnie ratowaliśmy większością parlamentarną (…) zdrowie Polaków.” Wiesław Krajewski, kontynuując ten wątek zwrócił się również bezpośrednio do radnego Mariusza Zająca: „Chcę podziękować Mariuszowi, który w zasadzie nie musi przedstawiać tego, co rząd polski zrobił, a jednak jako członek Prawa i Sprawiedliwości, jako radny Powiatu Bocheńskiego, widać że współpracujemy, zabiegamy o to żeby jak największe środki finansowe trafiły do poszczególnych gmin.”

Inwestycje drogowe kluczowe dla mieszkańców Gminy Trzciana

Głównym punktem spotkania była jak zwykle otwarta dyskusja z mieszkańcami. Podejmowane tematy miały charakter zróżnicowany, jednak najczęściej pojawiał się wątek dróg i chodników. Uczestnicy spotkania zwracali uwagę na konkretne odcinki, które wymagają remontu. Nie zabrakło również wątków kulturalno-społecznych. W tym kontekście rozmawiano m.in. o perspektywie rozwoju klubu seniora, ale też skupiano się na współpracy międzypokoleniowej, kładąc mocny nacisk na przekazywanie tradycji ludowej młodzieży z gminy Trzciana.

Ponad 40 mln zł udało się pozyskać gminie Trzciana

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem aktualnego stanu inwestycji podejmowanych w gminie Trzciana. Jak wyliczał Mariusz Zając: „Budujecie szkoły, przedszkole, żłobek, boiska sportowe, obiekty kultury, chodniki, drogi, oczyszczalnię. Tego się dzieje bardzo dużo i tego Państwu bardzo serdecznie gratuluję.”

Materiał promocyjny