Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2021-11-13 23:37:57 przez Czas2012

Rosną pensje samorządowców – jako pierwszy skorzystał wójt Rzezawy

Rosnące ceny powodują, że każdy zastanawia się czy wraz z ich wzrostem podniesione zostaną również nasze pensje. Podobnie myślą i samorządowcy dla których listopad to miesiąc kiedy pod obrady trafiają ustawy o podwyżkach pensji. Otwarcie pisze się już o dużej podwyżce dla prezydenta sąsiedniego miasta na wschód od Bochni - Tarnowa - dla Romana Ciepieli. Tu pod obrady ma trafić projekt uchwały według której podwyżka dla prezydenta ma sięgnąć 6 460 zł (brutto). Prezydent Tarnowa zarobi po podwyżce 17 400 zł (brutto) (Czytaj TUTAJ). W Powiecie Bocheńskim pierwszą uchwałę o podwyżce uchwalono w Rzezawie dla wójta Mariusza Paleja.

Według przyjętej podczas ostatniej sesji Rady Gminy Rzezawa uchwały (8.11.21) dla wójta gminy ustala się:

Wynagrodzenie zasadnicze – 10250 zł brutto

Dodatek funkcyjny - 3150 zł brutto

Dodatek specjalny – 4020 zł brutto (30% łącznie wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego)

Łączne więc wynagrodzenie wójta gminy Rzezawa wyniesie 17 420 zł brutto - to nawet trochę więcej niż prezydenta Tarnowa. Wójtowie mogą również otrzymać dodatek za wysługę lat. Jeśli taki dodatek wójtowi się należy, co jest możliwe, pierwsza podwyżka dla samorządowca z powiatu bocheńskiego oraz wspomniany dodatek mogą zamknąć kwotę wypłaty dla wójta sumą nawet ponad 20 000 zł brutto.

Na listopadowych sesjach pod głosowania trafią podobne uchwały w innych gminach.

Nowe stawki wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego dla osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe w tym wójtów reguluje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 października 2021 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1960).

Jak napisano w uchwale: wynagrodzenie dla Wójta w wysokości określonej niniejszym projektem uchwały, przygotowano zgodnie z nową tabela stawek wynagrodzeń dla Wójtów (do 15 tys. mieszkańców), w zakresie wynagrodzenia zasadniczego, dodatku funkcyjnego i dodatku specjalnego, która została określona w Rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 15 maja 2018 r. w sprawie wynagrodzenia pracowników samorządowych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1969).

PW