Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2022-07-06 22:54:17 przez Czas2012

Sezon przy lipnickim Leonardzie rozpoczęty

Początkiem lipca, w gorące niedzielne popołudnie, na placu przy kościele Świętego Leonarda w Lipnicy Murowanej, wystąpili znakomici muzycy, Gabriela Kubarska - skrzypce, oraz Michał Kubarski - akordeon. Występ zatytułowany zapoczątkował sezon muzyczny przy lipnickim Leonardzie.

Kim byli muzycy?
Poznali się w trakcie studiów w Akademii Muzycznej imienia Karola Szymanowskiego w Katowicach i małżeństwem są od 5 lat. Zestawienie skrzypiec i akordeonu pozwoliło stworzyć im wyjątkowe aranżacje instrumentalne. Koncert nosił tytuł “Muzyczna Podróż w Cztery Strony Świata”. Na swoim koncie mają również sukcesy: chociażby I miejsce na 25 Jubileuszowym Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Akordeonowej w Przemyślu w 2018 roku”.

To był koncert zorganizowany w ramach inauguracji sezonu letniego tutaj w Lipnicy Murowanej. Ponieważ mamy doskonałe miejsce przy kościele św. Leonarda, stąd te koncerty bardzo się sprawdzają, podobają i przyciągają słuchaczy” - zaznaczali organizatorzy.

Pomysłodawcą cyklu muzycznych spotkań i zapraszającym wykonawców jest Wójt Gminy Lipnica Murowana Tomasz Gromala.

Jak podkreślała Pani Gabriela Kubarska - /skrzypce/ “repertuar był dość rozrywkowy, różnorodny, taki w którym akordeon pełni dużą rolę. Akordeon - w tym przypadku to - muzyka argentyńska, bałkańska, irlandzka i francuska, czyli jakby właśnie cztery strony świata - akordeonu”.

Licznie zgromadzonej publiczności, najbardziej podobały się między innymi, przepiękne wykonania “Tango pour Claude”, współczesnego francuskiego kompozytora i akordeonisty Richarda Galliano, oraz “Libertango“ argentyńskiego geniusza tanga, wirtuoza bandoneonu, Astora Piazzoli.

Jak zauważył Michał Kubarski /akordeon/ - “to miejsce jest urokliwe, a w czasie gdy wszyscy jadą nad morze do Lipnicy Murowanej zawitała ciekawa muzyka”.

Artystów nagrodzono długimi brawami.