Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2023-04-25 23:49:38 przez KacperGlod

Uczczono pamięć Księdza Ziółkowskiego - Kapelana Katyńskiego

W Łapanowie upamiętniono ks. Jana Leona Ziółkowskiego. Przy moście jego imienia w Wieruszycach stanął pamiątkowy obelisk z tablicą pamiątkową wykonaną przez Wiktora Tyszkiewicza ukraińskiego artystę - rzeźbiarza. W kościele w Łapanowie odprawiona została uroczysta Msza Św. po której dzieci ze szkoły w Tarnawie wystawiły spektakl słowno – muzyczny przedstawiający życie ks. Ziółkowskiego.

Uroczystości rozpoczęły się przy moście na rzece Stradomka w Wieruszycach, gdzie został umieszczony obeliski wraz z tablicą poświęconą ks. Ziółkowskiemu. Poświecenia dokonał proboszcz parafii w Łapanowie ks. Marka Skop wraz z ks. gen. Stanisławem Jachymem proboszczem parafii Sobolów. Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali Bogumiła Kubik przedstawicielka rodziny ks. ppłk. Jana Leona Ziółkowskiego Starosta Bocheński Adam Korta, Wójt Gminy Łapanów Andrzej Śliwa.

Asystę honorową przy obelisku zapewnili harcerze 24 DH "Białe Orły" im. Jana Leona Ziółkowskiego. Natomiast Orkiestra Dęta Sobolów uświetniła wydarzenie oprawą muzyczną. W obchodach wzieli udział parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych i instytucji. Zgromadzone delegacje zlożyły kwiaty pod odsłoniętą tablicą.

  • Jestem nieskończenie wdzięczny za daną mi możliwość dotknięcia dramatycznych, tragicznych kart historii Polski, objętych wspólną nazwą zbrodni katyńskiej. Wiara i umiłowanie Ojczyzny – te cechy jednoczył w sobie ks. Ziółkowski. I za nie oddał życie. Obecna Ukraina też ma je wypisane na sztandarach. Na oczach całego świata tworzy własną historię, mając przed oczami przykład Polski i bohaterskiego narodu polskiego, który nieraz znajdował w sobie siłę i buntował się, zdobywając wolność — mówi Wiktor Tyszkiewicz.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/DSC_8356__1.jpg

Obelisk został przygotowany i przekazany przez Pana Stanisława Klimka. Autorem projektu tablicy jest ukraiński artysta rzeźbiarz Wiktor Tyszkiewisz pochodzący z Chersonia, absolwent Narodowej Akademii Sztuk Pięknych w Kijowie, członek Narodowego Związku Artystów Ukrainy. W kwietniu 2022 roku, po agresji Rosji na Ukrainę został zmuszony do ucieczki. Do Bochni przybył wraz rodziną. Płaskorzeźba wykonana z brązu z wizerunkiem ks. Ziółkowskiego umieszczona na tablicy jest swoistym podziękowaniem za okazaną gościnę przez mieszkańców Powiatu Bocheńskiego.

  • Te słowa naszego ukraińskiego przyjaciela przyjmujemy z wdzięcznością, jako wyraz budującego się na naszych oczach sojuszu wolnych narodów, połączonych niełatwą miejscami historią, ale wspólnie wyznających prymat umiłowania wolności nad tyranią — dodał Adam Korta Starosta Bocheński.

Ks. Jan Leon Ziółkowski urodził się w 1889 r. w Woli Wieruszyckiej pod Łapanowem. Swoją drogę duchowną związał z Wojskiem Polskim. Brał udział w wojnie polsko – bolszewickiej w 1920 r. Druga wojna światowa zastał go na wschodzie Polski, gdzie dostał się do niewoli sowieckiej i niejawnie prowadził posługę duszpasterską. 7 kwietnia 1940 r. wraz z grupą wyższych oficerów został przewieziony do Katynia, który stał się miejscem jego wiecznego spoczynku. W grudniu 2009 został zgłoszony jako kandydat do procesu beatyfikacyjnego Męczenników Wschodu z okresu II wojny światowej.

  • Każda lokalna społeczność posiada swoich bohaterów, osoby zasłużone, wyróżniające się na tle innych. Dla społeczności Gminy Łapanów taką postacią jest niewątpliwie ks. ppłk. Jan Leon Ziółkowski – wzorowy syn, uczeń, kapłan, żołnierz, patriota, wreszcie męczennik — podkreślał Andrzej Śliwa, Wójt Gminy Łapanów.

/media/user/images/upload/Kwiecien/Kwiecień 2023/DSC_8191_.jpg

Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni | P. Salamon