Kategoria: Gminy powiatu
Opublikowano: 2021-08-23 11:09:35 przez Czas2012

Wiśnicz: Weekend z Orężem Polskim - 400. rocznica bitwy pod Chocimiem

Najbliższa niedziela będzie czymś wyjątkowym pośród tegorocznych imprez. W tym roku bowiem przypada 400. rocznicę bitwy pod Chocimiem, jednej z najważniejszych w dziejach Rzeczypospolitej. To najlepszy dowód, że sojusz polsko-litewsko-kozacki stanowił siłę, której nie zdołało złamać nawet, będące w punkcie swej największej potęgi, Imperium Osmańskie.

Warto to przypominać – piszą organizatorzy - bo Chocim 1621 łączy ponad podziałami. Obrona stała się symbolem walki przeciwko ekspansji islamu, czemu dał wyraz papież, ustanawiając dzień 10 października świętem Najświętszej Maryi Panny i patronów Polski. Rok 1621 to także zawarcie traktatu pokojowego, który dał nam pół wieku bezpiecznej południowej granicy, czas by Polska zebrała siły, które pozwoliły jej wyjść z wojennych opresji połowy XVII wieku.

Wyjątkową rangę będzie miał również rozgrywany po raz drugi Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego. Turniej otrzymał rangę jednej z eliminacji Polskiej Ligi Husarskiej, której celem jest propagowanie i kultywowanie tradycji husarskiej. Pod wspólną nazwą odbywa się cykl Turniejów Ogólnopolskich z wielkim finałem, który wyłoni najlepszego husarza, czynnie jeżdżącego konno i zażywającego broni typowej dla Husarii. Po raz pierwszy PLH zawita do Małopolski.

Od samego początku ambicją organizatorów Weekendu z Orężem Polskim na wiśnickim zamku było, aby impreza stała się taką samą wizytówką dla Małopolski jak dla Warmińsko – Mazurskiego jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, a dla Pomorskiego Turniej Rycerski w Gniewie. I w tym roku z dumą możemy zakomunikować, że Weekend z Orężem Polskim otrzymał tytuł „Wizytówki Małopolski”. Nasz nowy projekt pod nazwą „Wizytówki Małopolski” ma na celu wzmacnianie poczucia tożsamości regionalnej wśród mieszkańców oraz budowanie silnej marki Małopolska poprzez wizerunkową obecność Województwa Małopolskiego, jako partnera największych i najbardziej rozpoznawalnych wydarzeń. Jednym z nich jest „Weekend z Orężem Polskim” – projekt, którego celem jest, między innymi, upowszechnienie wiedzy o Wojsku Polskim i o historii walk o niepodległość i suwerenność Rzeczypospolitej – napisał w liście do mieszkańców Witold Kozłowski - Marszałek Województwa Małopolskiego.

„Weekend z Orężem Polskim” - Nowy Wiśnicz, 29 VIII 2021, „II Małopolski Turniej Husarski” o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego

Zamek Wiśnicz, Podzamcze, Park 400-lecia

10.00 – wymarsz husarii na zamek, rozpoczęcie imprezy z udziałem wszystkich grup rekonstrukcyjnych, złożenie meldunku Burmistrzowi Nowego Wiśnicza przez dowódcę zgrupowania,
10.30 – uruchomienie obozów, atrakcje dla turystów, rozpoczęcie konkursu dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”,
14.00 – 16.00 – II Małopolski Turniej Husarski o nagrodę Marszałka Województwa Małopolskiego – Polska Liga Husarska (błonia u podnóża zamku),
10.30 – 17.00 – zwiedzanie obozów, bicie monet z Zamkiem Wiśnicz, prezentacje grup rekonstrukcji historycznej na Dziedzińcu Zewnętrznym Zamku, konkurs dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”,
16.00 – 16.30– inscenizacja Bitwy Chocimskiej (błonia u podnóża zamku),
17.00 – 17.45 – przemarsz wszystkich wojsk do Parku 400-lecia u podnóża zamku. Wręczenie nagród dla zwycięzców Turnieju Husarskiego. Losowanie nagród w konkursie dla dzieci „Z Orężem Polskim przez wieki”.

Wstęp na dziedziniec zewnętrzny zamku płatny. W cenie biletu: zwiedzanie obozów i stoisk historycznych, zwiedzanie Trasy Dworskiej, Kaplicy zamkowej z Kryptą Rodową Lubomirskich, wystaw Pompa Funebris i Arsenał Wiśnicki oraz udział dzieci w konkursie „Z Orężem Polskim przez wieki”

Bilet normalny – 30 zł
Bilet ulgowy – 20 zł

/media/user/images/upload/Sierpien/Sierpien 2021/PLAKAT-WEEKEND-Z-OREZEM-2021.jpg