Niedzielski, Szumowski, Horban, Simon - zawiadomienia o możliowści popełnienia przestępstwa
Grzegorz Braun - poseł na Sejm z ramienia partii Konfederacja złożył do prokuratury 15 zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez czołowych zarządzających "pandemią" w Polsce. Zawiadomienia dotyczą między innymi ministrów Adama Niedzielskiego i Łukasza Szumowskiego, głównego doradcę premiera ds. Covid-19 prof. Andrzeja Horbana, czy prof. Krzysztofa Simona.
Zawiadomienia dotyczą przestępstw ściganych z urzędu i zostały one złożone do 5 prokuratur okręgowych 17 lutego.
Prof. Horban
Zawiadomienie do Prokuratury w Warszawie dotyczy prof. Andrzeja Horbana, konsultanta krajowego w dziedzinie chorób zakaźnych i doradcy premiera, który miał dopuścić się niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie zapobiegania korupcji. Jest to czyn z art. 231 KK, tj. „funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3„.
Ministrowie Niedzielski i Szumowski
Prokuratura Okręgowa w Warszawie została również powiadomiona o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu przez ministrów zdrowia Łukasza Szumowskiego oraz Adama Niedzielskiego. Ministrowie mieli dopuścić się przestępstwa nadużycia sprawowanej funkcji publicznej poprzez nieusunięcie prof. Horbana ze stanowiska krajowego konsultanta w dziedzinie chorób zakaźnych.
Czyn ten, podobnie jak wyżej wspomniany, został opisany w art. 231 KK. Warto nadmienić, że w przypadku działania sprawcy w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega on karze co najmniej roku pozbawienia wolności, a górna granica kary to 10 lat.
Konsultanci wojewódzcy
Prokuratury Okręgowe w Łodzi, Wrocławiu, Krakowie i Warszawie zostały również powiadomione, że konsultanci wojewódzcy w dziedzinie chorób zakaźnych Krzysztof Simon, Aleksander Garlicki, Aneta Bartczak, Miłosz Barczewski, dopuścili się niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie zapobiegania korupcji.
Zawiadomienie dotyczy również wojewodów dolnośląskiego, małopolskiego, łódzkiego i zachodniopomorskiego o to, że wojewodowie dopuścili się przestępstwa nadużycia funkcji w postaci niedopełnienia obowiązku usunięcia ww. konsultantów medycznych w zakresie chorób zakaźnych.
CBA
Poseł Grzegorz Braun zawiadamia również prokuratury o tym, że dyrektorzy delegatur CBA we Wrocławiu, Krakowie, Łodzi, Szczecinie i Warszawie dopuścili się niedopełnienia obowiązków służbowych w zakresie zapobiegania korupcji. Dotyczy to jedynie sytuacji, gdyby wyżej wymienieni dyrektorzy utrzymywali z tego stanowiska dochody. Chodzi tutaj o obowiązkach rangi ustawowej, których niedopełnienie jest ścigane z urzędu. Dotyczy to nazwisk osób, które tych obowiązków nie dopełniły.
Należy też wspomnieć, że art. 304 par. 1 Kodeksu Postępowania Karnego wyraźnie stwierdza, że „każdy dowiedziawszy się o popełnieniu przestępstwa z urzędu”, a o takich jest mowa, „ma społeczny obowiązek zawiadomić o nim prokuraturę lub policję” i Pan Poseł Grzegorz Braun z tego obowiązku się właśnie wywiązał.
Trzeba też wspomnieć o ustawie o konsultantach medycznych, która jednoznacznie wymaga złożenia stosownego oświadczenia w kontekście ewentualnych powiązań z wszelkimi organami zajmującymi się działalnością leczniczą, handlową, dystrybucyjną, ale też dopuszczającą dane preparaty do obiegu, a także opiniującą specyfiki medyczne.
Mamy rządowy program zapobiegania korupcji, który miał spowodować zapobieganie wystąpienia tego typu sytuacji, a te jednak się wydarzyły. Mamy do czynienia z podwójnym zaniedbaniem obowiązków - komentuje poseł Grzegorz Braun
Z jednej strony konsultanci nie dopełnili formalności i nie złożyli stosownego, ustawowo wymaganego, oświadczenia. Z drugiej strony ci którzy ich powołują, w przypadku prof. Horbana minister zdrowia, a w przypadku konsultantów wojewódzkich wojewodowie, zaniedbali sprawdzenia dopełnienia wszystkich formalności przez kandydatów, których powołali.
Źródło: Konfederacja