Kategoria: Kultura
Opublikowano: 2008-10-14 10:59:11 przez system

4 Pory Książki, czas na Gretkowską

W trzeciej dekadzie października zawita do Bochni kolejna część ogólnopolskiego Festiwalu 4 Pory Książki - Pora Prozy, w ramach której Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni gościć będą Manuela Gretkowska i Anna Onichimowska.

Celem Festiwalu organizowanego przez Instytut książki i niektóre biblioteki pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest promocja literatury polskiej i światowej. Głównym elementem są spotkania autorskie, organizowane dla szerokiej publiczności. Taka forma ma zachęcić do jeszcze pełniejszego odbioru literatury, skierować uwagę na nowe trendy oraz skłonić czytelników do refleksji nad kondycją współczesnej prozy.

W bocheńskiej Bibliotece spotkają się z czytelnikami dwie znakomite przedstawicielki prozy polskiej. 21 października o godz. 17.00 (wyjątkowo!) na spotkanie z Manuelą Gretkowską — pisarką, scenarzystką filmową, felietonistką i lewacką działaczką społeczną, założycielką Partii Kobiet. partia, która jak wiemy nie doniosła żadnego znacznego sukcesu wyborczego, a jeden z miesięczników nazwał ją "Partią Niewiernych Żon". Urodzona w 1964 r. w Łodzi, ukończyła filozofię na UJ w Krakowie i antropologię średniowiecza w Paryżu. Zadebiutowała powieścią "My zdies’ emigranty" (1991); ponadto wydała m.in. "Tarot Paryski", "Kabaret metafizyczny", "Podręcznik do ludzi", "Światowidz", "Silikon", "Sceny z życia pozamałżeńskiego". W prasie krytycznoliterackiej szybko zyskała opinię skandalistki, feministki i postmodernistki. W 1997 r. wyjechała do Szwecji, gdzie mieszkała przez kilka lat. Jej proza ewaluowała. "Polka", "Europejka" i "Obywatelka" to swoista trylogia, spisana w formie dziennika, przedstawiająca intymny świat odczuć kobiety oczekującej dziecka oraz obraz Polski, widziany oczami nowoczesnej Polki. Gretkowska swoją twórczością często bulwersuje opinię społeczną.

22 października zaplanowano dwa spotkania z Anną Onichimowską adresowane do młodzieży gimnazjalnej i licealnej o godz.10.00 (Biblioteka Główna, ul. Mickiewicza 5) i 12.00 (Filia Nr 4, ul. Brzeźnicka 19). Anna Onichmowska (ur.1952) to polonistka, autorka książek dla dzieci i młodzieży, słuchowisk radiowych, sztuk teatralnych i telewizyjnych. Laureatka wielu nagród literackich w kraju i za granicą. Wysoko oceniana przez czytelników i krytyków. Przez kilka lat pełniła funkcję prezesa Polskiej Sekcji IBBY. Spod jej pióra wyszły m.in.: "Daleki rejs", "Samotne wyspy i storczyk", "Żegnaj na zawsze", "Trudne powroty", "Hera moja miłość", "Lot Komety". Porusza w nich trudne tematy: samotności, strachu, tolerancji, potrzeby akceptacji i bliskości drugiego człowieka. Fenomen twórczości Onchimowskiej polega na tym, że jej utwory trafiają zarówno do dzieci i młodzieży, jak i do dorosłych; skłaniają do refleksji. Dorosły odbiorca, czytając jej teksty nie nudzi się a młody czytelnik dostrzega w bohaterach książek swoich rówieśników.